Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Ajánljuk még

A kereszténység nem „harmadik út”!

2013. 02. 24.

Amikor a kapitalizmust emlegetik, démonokkal, félreértésekkel küzdenek. 

 

„Nem sok embert ismerek, aki szerint a keresztény, vagy kifejezetten a katolikus társadalmi tanítás a szocialista társadalmi berendezkedést helyeselné. Ezzel szemben az is általában elfogadott vélemény, hogy a kapitalista viszonyok is ellentétesek a zsidó-keresztény erkölcsökkel. Ezért a keresztények közötti "közmegegyezés" szerint a mi feladatunk mindkét berendezkedés elutasítása és valamiféle új megoldás felmutatása. (Ebben persze sokak szerint az "eddig egyeduralkodó mainstream közgazdaságtani modellek" összeomlását felismerő, azokat meghaladni akaró közgazdászok, még inkább a közgazdaságtan egyoldalúságát kritizáló társadalomtudósok is szövetségeseink.)

 

A harmadik utat keresőkkel, a gazdasági rendszert felforgatni ("új alapra helyezni") szándékozókkal nem az elvekben, értékekben hanem a tényekben van vitánk. Értékeink egyeznek: körülbelül ugyanazt gondoljuk arról, hogy milyen is lenne egy jó, élhető társadalom. Ezzel szemben másképp látjuk a mai gazdaság alaprendjét, illetve mást gondolunk az általuk javasolt új gazdasági megoldások következményeiről.

 

Kezdjük az utóbbival! Ez az e blogon már többször felmerült Nirvána-tévedés: a harmadik út képviselői mintha elfeledkeznének arról, hogy bármilyen más monetáris, vagy gazdaságpolitikát, tulajdoni és piacszerkezetet, hitel- tőke- és egyéb viszonyokat alakítanának ki, azokat ugyanezeknek az embereknek, gazdálkodóknak és ugyanezeknek a politikusoknak kellene működtetni. Nincs okunk feltételezni, hogy tökéletesen működnek, úgy ahogyan azt ők felvázolják. (Egyik kiváló vitapartnerem mondta ki egy konferencia végén, miután egész nap azt hallottuk tőle, hogy a gazdasági válság új megközelítést, erősebb állami beavatkozást követel, hogy persze az egész kulcsa az, hogy bízni kell a politikusokban, bízni kell abban, hogy jönnek jobb politikusok, mint a mostaniak, olyanok – mert ha ebben sem hiszünk, akkor "lehúzhatjuk magunkat".)

 

A másik eltérés közöttünk, a velünk élő (vulgár)marxizmus hatása. A harmadik út hívei sajnos sokszor (implicit módon) ennek áldozatai. Olvassuk el az írásaikat: a kapitalizmust a munka (a munkavállalók, de ide értve a "saját munkájából élő" vállalkozókat is) és a tőke (munkaadók, nagyvállalatok) ellentéteként, a munkásokat kizsákmányoló rendszerként fogják fel. Segíti ebben őket az az (alapvetően baloldali, még ha magát a marxizmustól hivatalosan el is határoló) sokszor roppant ködös társadalomelmélet, amelyet a vezető egyetemeken (akár katolikus egyetemeken is) oktatnak. Kizsákmányolásra, elnyomásra, elidegenedésre, másokon átgázoló, másokkal nem törődő profithajhászásra, a kisvállalkozókat kiszolgáltatottságára, a nagyvállalatok (tévesen: monopóliumok), a bankok- és pénzemberek hatalmára épülő társadalmi rendszert látnak maguk körül. Amikor a kapitalizmust emlegetik, akkor ezekkel a démonokkal küzdenek. Igen, démonokkal (boszorkányokkal), a vulgármarxizmusból itt maradt félreértésekkel küzdenek.

 

Abban nem lehet vita: ha a kapitalizmus erről szólna, ha ennek a társadalomelméletnek igaza lenne, akkor keresztény embereknek valóban a harmadik utat kellene keresniük. De nincs igaza!"

 

Szalai Ákos blogbejegyzésének folytatása itt olvasható:

http://ip2moral.blog.hu/2013/02/10/harmadik_utas 



BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem