Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Ajánljuk még

A társadalom hősei: a vállalkozások

2012. 09. 17.

Sajnos a katolikus egyházon belül is elterjedt a piacgazdaság-ellenes szemlélet.

 

„Mit mond a Vatikán a vállalkozásokról, a magántulajdonról vagy éppen a szociális feladatokat ellátó jóléti államról? A válasz természetesen korántsem egyértelmű, azonban a katolikus társadalmi tanítás képviselői szerint létezik olyan érték- és eszmerendszer, amely szervesen illeszkedik az évezredes keresztény hagyományokhoz, miközben ésszerű válaszokat ad a modern emberi közösségek problémáira is. Ennek közgazdasági vetületeiről nyújtott áttekintést a szlovákiai Modorban (Modra) megrendezett, Toward a Free and Virtous Society című konferencia.

 

A katolikus társadalmi tanítás közgazdasági kérdésekben elsősorban természetjogi princípiumok mentén érvel – Hippói Szent Ágoston és  Aquinói Szent Tamás filozófiai tanításai mentén az alapvető emberi méltóság egyik megvalósulását a magántulajdon elismerésében látja. Ez a tanítás szerint megkérdőjelezhetetlen társadalmi intézmény, amely az Istentől eredeztetett szabadság egyik megtestesülése. A konferencián Philip Booth, a londoni City University professzora a magántulajdon szentségéből kiindulva érvelt a lehető legszabadabb gazdaság helyes volta mellett. A kapitalizmus a közgazdász szerint szabad egyének szabad interakcióira épül – ez pedig valamennyi ember számára növekvő jólétet eredményez.

 

(…)

 

A katolikus társadalmi tanítás tehát nem ért egyet a modern jóléti társadalmak magas adókon és kiterjedt állami ellátórendszereken keresztül történő újraelosztásával – ezt a Catholic University of Portugal professzora, André Alves az úgynevezett „public choice theory” által leírt jelenségekkel támasztja alá. A többek között James Buchanan nevéhez köthető politikai-gazdaságtani keretrendszerre alapuló katolikus érvelés szerint az állami bürokráciák nem képesek semleges gazdasági szereplőként létezni, hiszen lépten-nyomon alkukat kell kötniük különböző érdekcsoportokkal, amelyek az állami szabályozás nyomán kialakuló járadékpozíciók elfoglalására törekednek.

 

(…)

 

A katolikus tanítás szerint ehelyett az erényes polgárok közös erőfeszítéseire és a társadalom hőseire, a vállalkozásokra kell támaszkodnia. Az üzleti vállalkozások egyáltalán nem tekinthetőek az emberi kapzsiság és önzőség megtestesüléseinek – hiszen azok alapvető célja nem mások kizsákmányolása. Egy üzleti vállalkozás akkor lehet sikeres, amennyiben képes a társadalomban megjelenő igények felismerésére és megfelelő színvonalon való kielégítésére – magyarázzák. Ennek ellenére a katolikus egyházon belül is elterjedt a piacgazdaság-ellenes szemlélet – ez Philip Booth szerint leginkább egyes egyházi vezetők intellektuális lustaságának tudható be. Az üzleti vállalkozás kreatív folyamat, a rendelkezésünkre álló erőforrások felkutatását és a lehető legjobb összehangolását is magában foglalja. Ez a katolikus kapitalista tanok szerint a társadalom javát szolgálja és nehezen tekinthető a közjóellenes cselekedetnek."

 

A teljes cikk itt olvasható: http://csr.mandiner.hu/cikk/20120916_szabadon_es_erenyesen_milyen_a_katolikus_kapitalizmus

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem