Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Ajánljuk még

A tudósok és a keresztények szövetségére van szükség a Föld megóvása érdekében

2016. 12. 02.

Ferenc pápa: „Kevés hajlandóság mutatkozik a politikában a közjó konkrét keresésére."

 

A Pápai Tudományos Akadémia (La Pontificia Accademia delle Scienze; The Pontificial Academy of Sciences) 2016. november 25. és 29. között tartotta plenáris ülését Tudomány és fenntarthatóság – A tudomány és technológia hatása a társadalomra és a környezetre (Science and Sustainability. Impacts of Scientific Knowledge and Technology on Human Society and its Environment) címmel. A konferencia tagjait Ferenc pápa köszöntötte november 28-án.

 

A tudósok és keresztények megújult szövetségéről beszélt a pápa közös otthonunk, a Föld megóvása érdekében, melyet az ökológiai összeomlás, majd a növekvő szegénység és társadalmi kirekesztés követ. „Örömömre szolgál, hogy átérzitek a mély szolidaritást, amely a ma és a holnap emberiségét összeköti a földanya iránti aggodalomban" – mondta a Szentatya.

 

Korunkban nyilvánvalóvá vált a tudomány küldetése egy új, globális ökológiai egyensúly érdekében. A teljes emberi fejlődés, a béke, az igazságosság, az emberi méltóság és szabadság értékeinek előmozdítására a Pápai Tudományos Akadémia számos konferenciát szervezett a kozmológia, a megújuló energiaforrások, az élelmiszer-biztonság, valamint a mesterséges intelligencia hatalma és korlátai témakörében.

 

Ferenc pápa szerint a modern korban az ember a természet tulajdonosának és urának érzi magát, felhatalmazással arra, hogy kifossza azt, és ezáltal súlyos csapást mérjen a fajok biológiai sokszínűségére. Az igazság az, hogy mi nem egy múzeum őrei vagyunk, ahol le kell porolnunk a műkincseket, hanem a bolygó létéért, biodiverzitásáért, valamint az emberi élet megtartásáért és fejlődéséért felelős munkatársak. Az ökológiai szemléletváltás, amely támogatja a fenntartható fejlődést, megkívánja, hogy vállaljuk teljes felelősségünket a teremtett világ és erőforrásai iránt, mind a társadalmi igazságosság keresésében, mind pedig a nyomor, az egyenlőtlenség és a kirekesztés felszámolásában.

 

A politikai, anyagi és ideológiai érdekektől mentes tudósokra hárul elsősorban a feladat, hogy olyan kulturális modelleket dolgozzanak ki, amelyek révén képesek leszünk szembenézni a klímaválsággal és társadalmi következményeivel, hogy a termelésben rejlő óriási lehetőségek ne csupán kevés kiváltságos ember kezében összpontosuljanak. A tudósok dolga továbbá, hogy iránymutatást adjanak általános és konkrét megoldásokat kidolgozva a bolygónkat érintő problémákra, mint a víz, a megújuló energiaforrások és az élelmiszer-biztonság kérdése – hangsúlyozta a pápa. Olyan normarendszert kell létrehozni, amely sérthetetlen jogokat biztosít az ökoszisztéma védelmére, még mielőtt a technokrata és gazdaságelvű hatalom visszafordíthatatlan károkat okozna nemcsak a környezetben, de az emberi együttélésben, a demokráciában, az igazság és a szabadság eszméiben is.

 

Sajnos kevés hajlandóság mutatkozik a nemzetközi politikában a közjó konkrét keresésére. A politikát a technológiának és a pénzügyeknek rendelik alá, melyek elsősorban haszonelven működnek. Ezt bizonyítja, hogy késlekednek a gyakorlatba átültetni a globális környezetvédelmi egyezményeket, vagy hogy nemes indokokkal magyarázzák a folyamatos háborúkat, amelyek egyre nagyobb károkat okoznak a környezetnek, a népek erkölcsi és kulturális gazdagságának.

 

Mindazonáltal ne veszítsük el a reményt, használjuk ki az Úrtól kapott időt, és vegyük észre a bátorító jeleket, amelyeket az emberiség mutat a közjó választása, a felelős és szolidáris megújulás terén. A fenntartható és integráns fejlődés terve nagy lendületet adhat a tudósoknak, főleg ha istenhívők – tette hozzá a Szentatya a Pápai Tudományos Akadémia plenáris üléséhez intézett beszédében.

 

Forrás: Vatikáni Rádió, Magyar Kurír 

 

 

 

 

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem