Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A vásárlás is lehet közösségi tevékenység?

2016. 09. 30.

„Karitasz termelői vásárok" szervezésére is alkalmas internetes platformot indít a SmartMBSE Kft.

 

Egy üzletileg is működő modellt és a társadalmi felelősségvállalást igyekszik összekapcsolni az a közösségi vásárlást támogató – és részben még fejlesztés alatt álló – weboldal, melyet a SmartMBSE Kft. indított. A célokról Polgár Balázst, a cég ügyvezetőjét, az ÉrMe Budapest Klub tagját kérdeztük.

 

– Mit jelent a közösségi vásárlás, és hogyan tudja ezt támogatni a weboldalatok?

 

– Most nyáron vágtunk bele a VeddEgyütt! közösségi vásárlást segítő internetes platformunk elkészítésébe; ennek az a célja, hogy összehozzuk a helyi termelőket a helyi közösségekkel. Szeretnénk kihasználni az internet által kínált lehetőségeket: egyrészt abban, hogy ezen a platformon sok termelő tudjon megjelenni, másrészt hogy a közösségek is ezt a közös platformot tudják használni. Egy „offline" közösségi vásár megszervezése nagyon sok munkával jár – ennek a terheit nagy részben le tudjuk venni a vásárszervezők válláról. A rendelések összegyűjtése, a kommunikáció a vásárlói közösség tagjaival az internetes platformon keresztül folyhat. A cél pedig ugyanaz, mint a hagyományos közösségi vásárok esetében: hogy minél rövidebb értékesítési láncon keresztül jussanak célba a termékek, hogy azokat közvetlenül a termelőtől, személyesen kapják meg a vásárlók helyi közösségei.

 

– Milyen vásárlói közösségekre kell itt gondolnunk?

 

– Ez lehet akár plébániai közösség, munkahelyi közösség, vagy lakóközösségben is lehet ilyet szervezni. Továbbá most éppen a Katolikus Karitásszal vagyunk egyeztetésben arról, hogy karitaszirodákon legyenek az átvételi pontok. Tehát egyfajta „karitasz termelői vásárt" szervezünk, ami azt jelentené, hogy a vásárlások után bizonyos százaléknyi jutalékot kapna a karitasz, amit aztán fel tudnak használni a rászorulók érdekében végzett tevékenységeikhez. Így az a haszon, amit egyébként a hosszú kereskedelmi láncokban résztvevők tesznek zsebre, most megmarad, és szétoszthatja egymás között a termelő, a vásárló, illetve az a közösség, amelyben létrejön ez a közösségi vásár, továbbá a rászorulóknak is juthat belőle.

 

– Tehát ez a konstrukció egy üzletileg is működő modellt és a társadalmi felelősségvállalást igyekszik összekapcsolni?

 

– Igen, lényegében erről van szó, és ezért nagyon jól illik ahhoz a szemlélethez, amit az ÉrMe Üzleti Hálózat is képvisel. Egyébként az is cél, hogy így valamiképpen a vásárlást is bevonjuk a közösségi tevékenységeink közé. Például ha magamnak rendeltem egy láda almát, valószínűleg úgyis autóval fogok érte menni, és akkor már a közelemben élő két-három rászoruló embernek is el tudom vinni a nekik szánt vagy általuk rendelt termékeket. Tehát – bár hivatalosan nem vagyok a karitasz munkatársa – különösebb erőfeszítés nélkül hozzá tudok járulni a szervezet munkájához. Így a vásárlói közösségek jelentős terhet át tudnak vállalni az aktív karitasz-munkatársaktól, akik úgyis kevesen vannak a megoldandó feladatok nagyságához képest.

 

– Hol tart most a szervezés, kikkel vettétek fel a kapcsolatot?

 

– Többek között a kismarosi ciszterci nővéreken keresztül kezdtem el szervezni a termelőket, mert a nővérek a Börzsöny vidékén már szerveztek hat-nyolc évvel ezelőtt közösségi vásárt málna- és ribizlitermelőkkel, és ez annyira jól sikerült, hogy ekkora érdeklődés mellett már nem is volt kapacitásuk, hogy több ilyet szervezzenek. Mint említettem, az internetes platform épp abban tud segíteni, hogy a szervezés terheit jórészt átvállalja. A nővéreken keresztül aztán eljutottunk az élőtiszásokhoz (Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület), akik szintén szerveznek közösségi vásárokat, továbbá egyeztettünk Beer Miklós püspök atyáékkal, aki a Váci Egyházmegyében külön irodát is létrehozott a helyi termelők segítésére, vásárok szervezésére. A nemrég lezajlott KATTÁRS-on pedig további együttműködések indultak a máltaisok által szervezett gyulaji szociális termelőszövetkezettel, illetve a szombathelyi karitásszal, akiknek megváltozott munkaképességű emberekkel előállított termékek értékesítésében van szükségük segítségre. A vásárlókat pedig keressük a különböző közösségeknél, a karitasznál, plébániai közösségeknél, iskolákban és természetesen várunk mindenkit, akit csak érdekel ez a lehetőség.

 

– Azaz várjátok a további jelentkezőket is...

 

– Így van, nagy örömmel fogadjuk a termelői elérhetőségeket, meg a vásárlói közösségekét is, a https://veddegyutt.hu/ weboldalon, illetve az info@veddegyutt.hu címen bárki jelentkezhet, kérdezhet, küldhet üzenetet. Szeretnénk, hogy minél komplettebb adatbázis jöjjön létre, hogy legyen lehetőség arra, hogy ki-ki tényleg a közelében lévő termelőktől tudjon vásárolni. Ezzel egyébként a szállítási távolság is csökkenthető, azaz a vásárlások ökológiai lábnyoma is kisebb lesz.

 

B. G.

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem