Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Üzleti partnereink ellenőrzése: kockázatcsökkentési lehetőség vagy több ennél?

2016. 09. 20.

Meglepően sok információt kellene tudnunk partnereinkről egy NAV-útmutatás szerint.

 

A vállalkozások magától értetődőnek tekintik, hogy a beérkező számlákon szereplő (azaz a beszállítóknak, alvállalkozónak kifizetett) áfát visszaigényelhetik vagy levonhatják az általuk fizetendő áfából – holott nem vehetjük teljesen biztosra, hogy ez mindig így van. Dr. Antolik Gyula, a Credit Controll Kft. ügyvezető igazgatója (az ÉrMe Budapest Klub tagja) felhívja figyelmünket arra a 3010/2015 számú NAV-útmutatásra, mely lényegében kötelezővé teszi az üzleti partnerek ellenőrzését, és tételesen fel is sorolja, hogy az áfa-levonási jog érvényesítésének ellenőrzésekor konkrétan milyen szempontokat vesz figyelembe az Nemzeti Adó- és Vámhivatal.


„Az adóhatóság a levonási jog gyakorlásának feltételeket szab. Azaz a levonási jogot gyakorló vállalkozásnak meg kell győződnie arról, hogy az üzleti partnere valós tevékenységet végez-e, illetve hogy az fiktív ügyleteket nem bonyolít" – hangsúlyozza Antolik Gyula, hozzátéve, hogy emiatt az üzleti partnerek szisztematikus ellenőrzése ma már egy vállalkozás számára nemcsak biztonságot nyújtó lehetőség, hanem kötelező feladat is. Az adóhatóság megtagadhatja a számlabefogadó adólevonási jogát, amennyiben objektív körülmények alapján megállapítható, hogy az adóalany, akinek részére a levonási jogot megalapozó terméket értékesítették, illetve szolgáltatásokat nyújtották, tudta vagy tudnia kellett volna, hogy ezen ügylettel az eladó, illetve az értékesítési láncban valamely korábban vagy későbbiekben közreműködő gazdasági szereplő által elkövetett adókijátszásban vesz részt.


A NAV útmutatás alapján tehát egyfajta kockázatelemzést kell végeznünk az üzleti partnerrel kapcsolatosan. A kockázatelemzés szempontjait tételesen felsorolja az útmutatás. Eszerint a vállalkozásnak az alábbiakat kell ellenőriznie üzleti partnereinél:

  • megtörtént-e a bejegyzés gazdálkodó szervezetek esetében a cégjegyzékbe, egyéni vállalkozók esetében az egyéni vállalkozói nyilvántartásba,
  • érvényes-e az adószáma,
  • a számlakibocsátó rendelkezik-e – és pontosan hány fő –alkalmazottal,
  • rendelkezik-e közösségi adószámmal,
  • rendelkezik-e 180 napon túli, illetve jelentős összegű adótartozással,
  • végrehajtási eljárás van-e folyamatban vele szemben,
  • foglalkoztatott-e be nem jelentett alkalmazottat, vagy akár a köztartozásmentes adózók adatbázisában szerepel-e,
  • minősített adózónak minősül-e.

Ráadásul az útmutatás alapján a fentiek ellenőrzését nemcsak egy-egy üzlet megkötésekor, hanem ezt követően is figyelemmel kell kísérni.


„Amennyiben azonban az adóalany az adókijátszás kockázatának ismeretében nem tesz az adott ügyben ésszerűen elvárható intézkedéseket, a megbízhatóságáról való meggyőződés érdekében nem tájékozódik azon másik gazdasági szereplő felől, amelytől termékeket vagy szolgáltatásokat kíván beszerezni, igénybe venni, az adóhatóság e körülményekre hivatkozva az adólevonási jogot megtagadhatja, amennyiben az értékesítési láncban elkövetett adókijátszás bizonyítást nyer" – mondja a NAV-útmutatást ismertetve a Credit Controll ügyvezetője.


Természetesen nem csupán a NAV-büntetésektől való félelem miatt kell tájékozódni a partnerekről; az alapvető üzleti érdekeink is ezt kívánják meg – jegyzi meg Antolik Gyula, bár hozzáteszi: „Mindenki tapasztalhatja, hogy bankok igen alaposan átvilágítják azokat, akiknek hitelt nyújtanak. Ehhez képest meglepő, hogy a vállalkozások milyen keveset tudnak üzleti partnereikről, holott ha valakinek terméket vagy szolgáltatást adunk, az is egyfajta hitelezési helyzetnek tekinthető: van kockázata, hogy nem kapjuk meg a nekünk járó pénzt." Üzleti partnereink jobb megismerése a jövőbeni tervezés szempontjából is kiemelkedően fontos, hiszen üzleti tervünk eredményességét az is befolyásolja, hogy milyen partneri körre építve készítjük el azt.

 

 

Céginformációk, változások, kapcsolati hálók

 

A fent említett információk gyors, hatékony megszerzését és figyelemmel kísérését nagy mértékben segíti és megoldást nyújt rá a Credit Controll Kft. szolgáltatása, mely a CreditOnline.hu portálon érhető el, és amely rendkívül egyszerű, átlátható rendszerben teszi elérhetővé a döntéshozást segítő adatokat. (Mobiltelefonon éppúgy használható a portál, mint számítógépen.)


A rendszerben a Magyarországon és 17 EU-tagállamban, továbbá az USA-ban bejegyzett cégekről érhetők el adatok online módon, de offline a világ többi országából is beszerezhetők az információk. A céginformációs alapadatok mellett a pénzügyi beszámolók adatai, valamint az esetleges hatósági eljárásokról szóló információk is naprakészen elérhetők, és a kiválasztott cégek esetében értesítést is kérhetünk a bekövetkező változásokról. A rendelkezésre álló információk alapján a rendszer egy százpontos skálán minősíti is az adott céget, és a célszerű hitelkeretre is javaslatot tesz.


A Credit Online rendszerrel itt lehet megismerkedni; a rendszer ingyenesen kipróbálható.

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem