Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Ajánljuk még

Ferenc pápa üzent a G20 csúcstalálkozó résztvevőinek

2017. 07. 08.

„A XX. század tragikus ideológiáit a piacok teljes autonómiája és a pénzügyi spekuláció új ideológiái váltották fel."

 

A világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20-ak vezetői 2017. július 7–8-án Hamburgban üléseztek. A találkozóra üzenetet küldött Ferenc pápa.

 

A G20 német elnökségének témája: „A behálózott világ alakítása". Az ülésen a vezetők elsősorban a gazdaság-, a pénzügy-, a klíma-, a kereskedelem-, a foglalkoztatás- és a fejlesztéspolitika körébe tartozó kérdésekkel foglalkoznak. Más globális jelentőségű témák is szerepelnek az ülés napirendjén, úgymint a migráció, a menekültáradat, valamint a terrorizmus elleni küzdelem.

 

Ferenc pápa Angela Merkel kancellárnak címzett üzenettel fordul a G20-as találkozó résztvevőihez. Nagyra értékeli az eddig megtett erőfeszítéseiket a kormányozhatóság és a világgazdasági stabilitás terén. Az Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdítására utalva a pápa négy alapelvet ajánl a figyelmükbe egy testvériesebb, igazságosabb és békésebb társadalom építéséhez: az idő fontosabb a térnél, az egység előrébb való a konfliktusnál, a valóság fontosabb az elképzelésnél, az egész fontosabb a részeknél.

 

Az idő fontosabb a térnél. A világ problémáinak a súlyossága, összetettsége és egymással való összefüggése olyan mértékű, hogy nem léteznek azonnali és mindent kielégítő megoldások – fogalmaz a pápa. Az időben szükségszerűen kiterjedő hatékony megoldás akkor lehetséges, ha a folyamat végső célja világosan jelen van annak tervezési folyamatában. A vezetők szívében és értelmében, valamint a politikai intézkedések mindegyik megvalósítási fázisában abszolút elsőbbséget kell adni a szegényeknek, a menekülteknek, a szenvedőknek, a kitelepítetteknek, a kirekesztetteknek, nemzetre, fajra, vallásra vagy kultúrára való tekintet nélkül, valamint el kell utasítani a fegyveres konfliktusokat.

 

Ferenc pápa felhívással fordul a G20-csúcstalálkozó résztvevőihez a Dél-Szudánban, a Csád-tó völgyében és az „Afrika szarvában" (Északkelet-Afrikában), valamint a Jemenben kialakult helyzet miatt, ugyanis 30 millió ember élete forog veszélyben, mivel nem jutnak ételhez és vízhez. Arra buzdítja a politikusokat, hogy sürgősen tegyenek lépéseket és adjanak azonnali támogatást ezeknek a népeknek. A segítségnyújtás a világgazdaság középtávú reformja iránti elkötelezettség komolyságának és őszinteségének jele lesz, és egyben a fejlődés hatékonyságának garanciája – fogalmazott a pápa.

 

Az egység előrébb való a konfliktusnál. Ferenc pápa megismétli XV. Benedek száz évvel ezelőtti felhívását, amelyben akkor a háborúban álló népek vezetőit kérte, hogy vessenek véget az értelmetlen mészárlásnak. A fenntartható fejlődés célkitűzéseinek megvalósítása a pápa szerint nem lehetséges, ha a felek nem kötelezik el magukat a konfliktusok szintjének jelentős csökkentése mellett. Meg kell állítani a fegyverkezési versenyt, és el kell utasítani a közvetlen vagy közvetett részvételt a konfliktusokban, valamint őszintén és átlátható módon kell megvitatni az eltérő véleményeket. Tragikus ellentmondás és következetlenség áll fenn a gazdasági-társadalmi közös fórumok látszategysége, illetve a háborús összeütközések akart vagy elfogadott elhúzódása között – mutatott rá a pápa.

 

A valóság fontosabb az elképzelésnél. A XX. század tragikus ideológiáit a piacok teljes autonómiája és a pénzügyi spekuláció új ideológiái váltották fel. Ezek a kirekesztés és a kiselejtezés, melyek a halál fájdalmas útját indítják el. A pápa imádkozik Istenhez, hogy a hamburgi csúcstalálkozót világosítsa meg azoknak az európai és más vezetőknek (Schuman, De Gasperi, Adenauer, Monnet és sokan mások) a példája, akik mindig előtérbe helyezték a párbeszédet, és a közös megoldásokat keresték.

 

Az egész fontosabb a részeknél. A problémákat a maguk konkrétságában kell megoldani, kellő figyelmet szentelve sajátosságaiknak. Ahhoz, hogy tartós megoldásokat találjunk, szélesebb látókörben kell a problémákra tekinteni, és figyelembe kell venni a minden országra és állampolgárra gyakorolt következményeket, továbbá tiszteletben kell tartani a véleményüket. Utalt XVI. Benedek pápa gondolatára, hogy a G20-ak képviselik a világ termelésének 90 százalékát, ugyanakkor a lélekszám tekintetében a többség, amely gazdasági szempontból a másik 10 százalékot képviseli, szenvedi el a gazdasági válságok következményeit, amelyekre azonban a legkevésbé tudnak hatást gyakorolni. Nekik a leggyengébb a hangjuk a világpolitikai színtéren, pedig a legnagyobb képességgel rendelkeznek, hogy hozzájáruljanak mindenki fejlődéséhez. Ferenc pápa arra buzdított, hogy mindig viszonyítási pontként kell kezelni az ENSZ-et és regionális ügynökségeit, tiszteletben kell tartani a nemzetközi egyezményeket, és elő kell mozdítani a multilateralizmust, hogy a megoldások valóban egyetemesek és tartósak legyenek, és mindenki javára szolgáljanak.

 

Üzenete végén Ferenc pápa áldását adja a G20 találkozó résztvevőire és reméli, hogy a nemzetközi közösség erőfeszítései az innovatív, egymáshoz kapcsolódó, fenntartható, a környezetet tiszteletben tartó és minden népet és személyt befogadó fejlődés egy új korszakát indítják el.

 

(Forrás: Vatikáni Rádió, Magyar Kurír)

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem