Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”

2015. 02. 14.

ÉrMe-tag építészt választottak a Ferences Világi Rend nemzetközi vezetőjévé.

„Mindig azt szoktam mondani, hogy a tervező építészek azon szerencsés tíz százalékához tartozom, akik nem családiház-tervezéssel keresik a kenyerüket" – mondja az ÉrMeháló.hu-nak Kauser Tibor, aki 1999 óta működteti családi vállalkozását, a Liget Építész és Mérnöki Irodát. Emellett a több mint négyszázezer tagot számláló Ferences Világi Rend vezetője: a rend káptalanja tavaly novemberben választotta meg hat évre miniszter generálisának.

 

– Mi a gond a családiház-tervezéssel?

 

– Semmi probléma nincs ezzel, sőt, néha én is tervezek családi házat, de főleg csak ismeretségi körben: nem ebből élek. A gondviselésnek hála, mindig megadatott, hogy középületeken, egyházi ingatlanokon, állami vagy önkormányzati megrendeléseken dolgozhattam, ami sokkal közelebb áll a habitusomhoz. A közintézmények tervezése esetén nagy előny, hogy profi a megrendelő, és sokkal erősebben tudja, mit akar.

 

Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”

 

A Liget tervezőiroda egyik munkája: a "Klarissza szállás" piliscsabán

 

 

– Egy mindössze 2-3 fővel dolgozó cég versenyképes tud lenni ezen a piacon? Nincsenek kapacitásproblémáitok?

 

– Ha nagyon kell, bevonok külsősöket, de az olyan nagy cégeknél is, mint mondjuk a Közti, a legnagyobb projekteken maximum hárman dolgoznak. A különbség legfeljebb annyi, hogy ők egyszerre több projektet is tudnak futtatni. Meg nagyobb irodaházuk van. De ha a konkrét munkákat és azok szakmailag megfelelő elvégzését nézzük, nincs különbség. Mi csináltuk például a Nyugati Pályaudvarnál lévő, több mint 10 ezer négyzetméter alapterületű nagy posta teljes felújításának és átépítésének a terveit. Jelenleg egy 2800 négyzetméteres pécsi műemléken, egy volt ferences rendházon dolgozunk

.

– A műemlék-felújítás mennyiben kíván más tervezői hozzáállást?

 

– A legnagyobb kötöttség az épület eredeti állapota, ez a szakmailag meghatározott cél, ami gyakran ütközik a megrendelő elképzeléseivel. Ez a legnagyobb kihívás. Továbbá a folyamat nagyon sok hatósági egyeztetéssel jár.

 

– Konyhatechnológiával is foglalkoztok. Ez mit takar pontosan?

 

– Ezen a vendéglátás technológiáját kell érteni. Megmondjuk, milyen helységekből kell állnia egy üzemi konyhának, hogy az állategészségügy és a népegészségügy elfogadja. Előírjuk, hány hűtő kell, mit kell szeparáltan hűteni, hány mosogatóra van szükség stb. Ez egy nagy konyhánál komoly háttérismeretet ismeretet igényel. Gépészetet nem tervezünk, csak előírjuk, hogy milyen átmérőjű csöveket, milyen teljesítményű elszívót kell beépíteni. Egy családi ház tervén ha be van rajzolva egy vécé, a gépész automatikusan tudja, hogy oda kell vinni az 50-es csatornát: egy üzemi konyhánál ez nem ennyire automatikus. Referenciáink közé tartozik például a Gundel étterem konyhájának megtervezése is.

 

Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”   Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”

 

Balra a posta felújított épülete a Nyugati-pályaudvarnál, jobbra a Gundel étterem konyhája

 

 

– Mennyi időd jut az ügyvezetői feladatok mellett a tervezésre?

 

– Tervezni csak én tervezek, a mérnöki munkát én végzem a cégben, a kollégám csak a feldolgozásba segít be. Mégis úgy érzem, kevesebbet foglalkozom tervezéssel, mint amennyit szeretnék. A fene se akar ügyvezető lenni: rettenetesen vágyom arra, hogy leüljek valahova, és csak rajzoljak.

 

– Az elmúlt években minden szakmai fórumon az építőipar válságáról beszéltek. Javult azóta a helyzet?

 

– Veszélyes lenne egy kis iroda jelenéből következtetni arra, hogy hol tart ma az építőipar. Egy biztos: ha nehezen is, de túléltük a válságot. Másrészt úgy gondolom, hogy az építészeti tervezés nem piaci műfaj. Nem jó, ha a legolcsóbb nyer, és az sem jó, ha a leggyorsabb. Az az igazán fontos, hogy a végeredmény jó legyen.

 

– Tavaly november 6-án a Ferences Világi Rend Assisiben ülésező általános káptalanja 6 évre megválasztott miniszter generálisnak. Mit jelent ez pontosan, milyen feladatokkal jár e vezetői megbízatás?

 

– A ferences rend alapsejtjei a helyi közösségek, én a piliscsabai Pater Pio közösséghez tartozom. E helyi közösségek szerveződnek régiós vagy országos, majd nemzetközi közösségbe. A feladat jellege kevéssé döntéshozatali, bár természetesen vannak ilyen pillanatok is. Középpontban sokkal inkább szolgálat, a rendelkezésre állás, a testvérek iránti elkötelezett hozzáállás van. Az igazi feladat életet lehelni a közösségek mindennapjaiba, mozgatni, felrázni őket. A titulus második szava, a generális azt jelenti, általános. Tehát ez a szolgálat nem speciálisan egy közösségre vonatkozik, hanem a teljes világi rendre.

 

Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”   Kauser Tibor: „Legyen rend az életünkben!”

 

 

– Mennyi idődet veszi igénybe ez a feladat?

 

– Naponta 1-2 órát, valamint évente további 3-4 hét távollétet jelent. A rendben minden egyes vezetői tisztség betöltése munka mellett történik, soha senki nem csinálta ezt főállásban. Úgy gondolom, jól van ez így: be kell tudnunk osztani az időnket. Inkább azon csodálkozom, régebben hogy csinálták ezt, amikor nem volt e-mail, Skype, WhatsApp vagy Viber, hanem postai levélben jöttek-mentek a küldemények. A modern technika nagy segítség: könnyedén összehívunk egy telefonkonferenciát, nem számít, hogy valaki Kanadában vagy Venezuelában él. Sokat segít, hogy ez a feladat igazi csapatmunka: a nemzetközi elnökséget tizennégy fős elnökség koordinálja, ahol mindenkinek megvan a maga részfeladata, területe. Ennek testületnek vagyok az egyik tagja, most éppen elnöke.

 

– Hogyan jut energiád a munkád mellett ennyi önkéntes feladatra?

 

– Egy ferences barátom – aki Esztergomban prefektus volt – mondta egyszer: „a keresztény nevelés ott kezdődik, hogy tedd helyre a zoknidat". A legfontosabb, hogy az ember életében rend legyen. Nem lehetek jó ferences, ha nem vagyok jó katolikus, és nem lehetek jó katolikus, ha nem vagyok tisztességes ember. Ugyanígy az életemet nagyon szigorú értékrend szerint kell felépítenem, különben nem működik. Ez a rend nagyon világos. Első a személyes istenkapcsolat, és csak a második a párom és a családom. Ha ugyanis az Istennel nem állok rendben, a családommal sem fogok rendben állni. A család után jön csak a munka: a család elé helyezett munka nem szenvedély vagy hivatás: csak munkamánia. A munka után következik a közösség, amelyik megtart, összefog, majd minden egyéb dolgok, ami még belefér az életbe.

 

– Milyen célokkal vágtál neki az elkövetkező hat évnek?

 

– Ez egy hihetetlenül közösségi lelkiség, ami azt is jelenti, hogy minden célt közösségben tűzünk ki. A novemberi választó káptalan például egy hétig ülésezett, aminek csak egy napja volt maga a választás. Emellett mintegy 3-4 napot azzal töltöttünk, hogy különböző munkacsoportokban megvitattuk a legfontosabb feladatainkat. Számos kihívást rejt például az, hogy a rend nagyon erősen fejlődik a harmadik világban, amit támogatni kell. Óriási feladat csak azt megérteni, hogy mit jelent Afrikában kereszténynek, katolikusnak, ferencesnek lenni.

 

– Mit jelent a hétköznapokban a FVR közösségéhez tartozni?

 

– Szeretnénk minél egyszerűbben, a társadalom kisebbjei felé nyitottan élni. Hogy ez az adott pillanatban hogyan nyilvánul meg, egyének kérdése. A ferences világi rendhez való tartozás nem elsősorban abban mutatkozik meg, amit csinálok, hanem abban, ki vagyok. Például a tervezés számomra nem csak pénzkereset, hanem bizonyos értelemben szolgálat is. Ha jön valaki négy gyerekkel, és látom, hogy valamit csinálni kellene, mert nincs hol laknia, segítek neki, még ha ráfizetek is. Soha nem utasítottam vissza ilyen kéréseket.

 

– Mert ugye az üzlet több mint profit...

 

– Ős-érmésnek számítok: már akkor ott voltam, amikor az ÉrMe alig tíz fős társaság volt, és a Beszkárt Klubban találkoztunk. Nagyon fontosnak tartom, hogy legyen fórum, ahol a munkánkról tudunk beszélgetni. Sokat foglalkozunk a családdal, házassággal, közösségi élettel, de hogy az alváson túl egyébként igen jelentős időt töltünk még valamivel, nem sok szó esett korábban. Pedig fontos azzal is foglalkozni, hogy amikor elmegyek, és a családom javáért dolgozom, azt hogy csinálom keresztényként. Számomra ez a legfontosabb küldetése az ÉrMének. Az csak „járulékos haszon", hogy a hálózaton belül üzletek jönnek létre, vagy megbízható partnereket találok.

 

R. L.

 

 


 

 

Magyar vezetőt választott a ferences világiak világszervezete

 

A 450 ezer tagot számláló Ferences Világi Rend (FVR) Assisiben ülésező általános káptalanja 2014. november 6-án Kauser Tibort választotta meg hat évre miniszter generálisának.

 

Az új elöljáró építészmérnök, 55 éves, nős, három gyermek édesapja. Kauser Tibor a Ferences Világi Rend 1989-es magyarországi újraszerveződése óta aktív tagja a közösségnek. 1991-ben tett örökfogadalmat, és feleségével együtt a piliscsabai Páter Pio közösség tagja.

 

A világi rend 2014. november 1. és 8. között Assisiben tartotta XIV. általános káptalanját, amely egyben a szervezet VI. választókáptalanja. A világ minden részéből érkezett 85 szavazati jogú küldött Encarnita del Pozo eddigi miniszter generális vezetésével megvitatta a rend életének időszerű kérdéseit, beszámolót hallgattak meg a vezetés eddigi munkájáról, és a jövőre vonatkozó döntéseket hoztak.

 

Az FVR a világ 116 országban van jelen. 70 országban működik teljes jogú testvéri közösség, további 46 országban pedig folyamatban van a helyi szervezet hivatalossá válása. Magyarországot ketten képviselik a káptalanon: Kauser Tibor, aki az utóbbi választókáptalan óta a nemzetközi elnökség tagja volt, és Varga Anna, aki helyettes nemzetközi tanácstagként a Ferences Világi Rend magyarországi közösségét képviseli.

 

Minden nemzeti közösség jelölhetett személyeket a különböző tisztségekre. A magyar közösség jelöltje Kauser Tibor volt a vezetői szolgálatra, aki korábban a magyar közösség képzési felelőseként is tevékenykedett.

Az FVR központja és állandó titkársága Rómában van. A megválasztott tisztségviselők, így a miniszter generális is társadalmi munkában vállalja megbízatását.

 

A magyar világi rendnek 450 tagja és 33 működő közössége van.

 

(Forrás: Magyar Kurír)

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem