Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Ajánljuk még

Keresztény válaszok a nemzeti konzultáció kérdéseire

2012. 08. 05.

Az OCIPE szerint itt a lehetőség, hogy megjelenítsük értékeinket. 

 

"Az Új Nemzeti Konzultáció (...) lehetôvé teheti a keresztény értékek társadalmi szintű megjelenítését a kormányzathoz beérkezô válaszok által, hozzájárulva egy igazságos és felelôs társadalom kialakulásához.


A korábbi konzultációhoz hasonlóan, keresztény szakemberekkel folytatott közös munka eredményeként a Jezsuita Európa Iroda - OCIPE szempontokat vet fel, hogy ezzel támogassa a nemzeti konzultáció keretében kiküldött kérdôívek kitöltését és a felvetett társadalmi szintű kérdésekben való elmélyülést. Tesszük ezt azért is, mert az ív mind kérdéseit és megközelítéseit, mind válaszait tekintve túl kötött és szakmai. Ez sokszor igen nehéz feladat elé állította a munkacsoportot, mely tömörségre és a közérthetôségre törekedett. Fontosnak tartjuk, hogy ezen elgondolkodtató szempontok mennél több emberhez juthassanak el, mennél rövidebb idôn belül.

 

(...)

 

1. KÉRDÉS: Vannak, akik azt javasolják, hogy a 20 fônél kevesebb embert foglalkoztató magyar
vállalkozásoknak biztosítani kell az átalányadózás lehetôségét, mert így jobb
eséllyel tarthatják meg alkalmazottaikat a válság közepette. Mások szerint nincs szükség
a kis cégek ilyen módon történô megvédésére. Ön mit gondol?


Alapelvünk hogy „a modern vállalkozói gazdaság hasznos elemeket tartalmaz." (CA 32) Emellett „az állam feladata megszabni azt a jogi keretet, amelyen belül kialakulnak a gazdasági kapcsolatok, és köteles ily módon szavatolni a szabad gazdaság elsôdleges feltételeit, egy olyan gazdaságét, amely feltételezi a felek bizonyos egyenlôségét, hogy egyikük se lehessen annyira hatalmas, hogy a többit valóságos szolgaságba vesse." (CA 15)


Az államnak általában feladata a szabad, egyenlô gazdaság feltételeinek biztosítása, a kisebb vállalatok esélyeinek szavatolása. Fontos tudni azonban, hogy a foglalkoztatottak létszáma nem ír le kielégítôen egy vállalkozást. Messze a legtöbb vállalat 20 fônél kevesebb embert foglalkoztat, s ezek egymástól természetszerűleg nagyon különbözőek. Kizárólag az alacsony létszám kritériuma alapján való támogatás például az agráriumban a néhány embert foglalkoztató, nagy földtulajdonú gazdaságokat is segítené, nem csupán a kisebb vállalkozásokat. A létszám mellett elengedhetetlen más mutatók figyelembevétele.

 

2. KÉRDÉS: Vannak, akik szerint adó- és járulékmentessé kellene tenni a bérét azoknak, akik már nyugdíjba mehetnének, de tovább dolgoznak. Mások azt mondják, nem kell segíteni a nyugdíjas korúakat, hogy a munka világában maradjanak. Ön mit gondol?


Alapelvünk, hogy „a szolidaritás (...) valóságos és tényleges erkölcsi erény is; nem holmi érzelem és homályos együttérzés vagy felszínes részvét a sok közeli és távoli szenvedô ember iránt, ellenkezôleg, szilárd és tartós elhatározás a közjóért való fáradozásra, azaz a munkálkodásra külön-külön és együttesen mindenki javáért, mert mindannyian felelôsek vagyunk egymásért. (...) A szolidaritás az alapvetô társadalmi erények csúcsán helyezkedik el, mert az igazságosság dimenziójában kap helyet, és ez olyan erény, amely kiemelkedô módon irányul a közjóra, továbbá a felebarát javáért való munkálkodás dimenziójában van, evangéliumi értelemben készen arra, hogy 'elveszítsük életünket' a másikért, ahelyett hogy kizsákmányolnánk, a másikat szolgálva, ahelyett hogy ôt saját hasznunkra elnyomnánk." (K 193)


Az állami költségvetést erôsen terheli a magas arányú nyugdíjkifizetés, azonban ennek orvoslására e lépés nem célravezető, bevezetése további problémákat okozhat. Fontos tudni, hogy több mint félmillió aktív munkanélküli van Magyarországon, negyedük fiatal. Amennyiben a fiataloknak nem lesz munkahelye, a fentiek bevezetése mellett is kevés lesz a nyugdíjkasszában a pénz, mivel ha kevesebb is a nyugdíjpénztári kifizetés, kevés a befizetô is, így ez nem enyhíti a nyugdíjpénztár gondjait. A lépés hátrányosan érinti a fiatalokat, akik családot akarnak alapítani; emellett a fiatalok innovatívabb munkaerôt képviselnek. Az igazságosság elve és a közjó inkább a fiatalok munkához való segítése mellett szól. Érdemes keresni azokat a lehetôségeket is, ahol az idôsek a társadalom javára tudják fordítani tapasztalataikat, a munka világában vagy azon kívül."

 

Az OCIPE szakemberei által összeállított teljes dokumentum itt található: http://www.jezsuita.hu/2012-06-22/nemzeti-konzultacio-kerdesei-kereszteny-tarsadalmi-tanitas-tukreben 


BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem