Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

„Európában az egykor nyílt keresztényüldözés mára burkolt formát öltött”

2017. 09. 22.

Védők és építők címmel tartotta kongresszusát a KÉSZ, az ÉrMe a kiemelt vendégek között volt.

 

Védők és építők – Magyarok a keresztény Európában címmel tartotta tizenegyedik kongresszusát a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) 2017. szeptember 16-án Budapesten, az Országház Felsőházi termében. A rendezvényen a kiemelt vendégek között, az első sorban foglalhatott helyet az ÉrMe Hálózat ügyvivője, Dózsa Gergely – ez a megtisztelő helyzet minden bizonnyal annak köszönhető, hogy a KÉSZ és az ÉrMe a közelmúltban több sikeres rendezvény (Keresztény Sziget, Közjó Műhely) szervezésében működött együtt. Az alábbiakban a KÉSZ honlapján megjelent összefoglalóból közlünk részleteket.

 

 

„Európában az egykor nyílt keresztényüldözés mára burkolt formát öltött”

 

„A magyar nemzet története a honfoglalás óta összeforrt az európai kereszténység történetével. Népünk a keresztény tanítás egyes elemeit már a Kárpát-medence felé történő vándorlás során megismerte, de az társadalmat alakító, meghatározó tényezővé Szent István uralkodása alatt vált. Az elmúlt 1100 évben számos magyar szent, hadvezér, várvédő, államférfi, gondolkodó és művész védte és építette nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában a kereszténységet. Napjainkban kontinensünkön meggyengültek a keresztény hit védelmére és építésére irányuló törekvések. Ez különösen aggasztó akkor, amikor az eddigi veszélyekhez az újkori népvándorlás is társul. Ezért tartjuk fontosnak, hogy rávilágítsunk történelmi örökségünk időszerűségére, tanulságaira és ezekből fakadó kötelezettségeinkre" – fogalmazódott meg a KÉSZ XI. kongresszusának célja még ez év elején.

 

Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke nyitó beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy építkezni csak erős alapokon lehet, ez az erős alap pedig a múltunkban rejlik. Magyarország a történelem során a kereszténység pajzsa és a nyugati civilizáció védőbástyája volt. Minden időben, így ma is csak úgy állhatunk helyt, ha ezt a bástyát a keresztény értékekre építjük.


Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek előadásában rávilágított arra, hogy a mai Európában vallástól független szemléletek dominálnak. Régen a vezetők szinte kivétel nélkül vallásos emberek voltak. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a mai divatos eszmék egy része keresztény gyökerű – mondta a bíboros.


Orbán Viktor miniszterelnök Magyarország jövőjéről szólt. Beszédében kifejtette, hogy ragaszkodnunk kell a keresztény Európában a keresztény Magyarországhoz. Nem teológiai és dogmatikai vitákat kell folytatni, hanem a keresztény értékeket kell védelmeznünk: a család, a nemzet szerepét. Magyarország nem kíván olyan bevándorlóországgá válni, ahol a liberalizmus eszméi dominálnak, mert ez felér egy szellemi öngyilkossággal – jelentette ki a miniszterelnök.

 

Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke, Erdő Péter bíboros és Orbán Viktor miniszterelnök előadása itt megtekinthető:

 

 

Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke a reformáció és a keresztyén örökség kapcsolatáról, annak teológiai és társadalmi hatásairól beszélt.


Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke Ferenc pápa szavaival jóllakottnak és enerváltnak nevezte Európát. Figyelmeztetett arra, hogy magyarságunkat keresztényként kell megélnünk. Sopánkodás helyett megtérésre van szükség, megtérés nélkül nincs hiteles kereszténység.

 

Makláry Ákos parókus, a KÉSZ elnöke előadásából megtudhattuk, hogy a történelem folyamán sosem volt könnyű kereszténynek lenni. Jézus Krisztus követése napjainkban ugyanannyi bátorságot, elszántságot és mély hitet igényel, mint az elmúlt kétezer év bármely időszakában. A történelem azt bizonyítja, hogy az egyházat és a keresztény hitből fakadó eszméket valahol a földkerekségen mindig üldözik. Európában az egykor nyílt üldözés mára burkolt formát öltött, a legkülönfélébb ideológiákra hivatkozva próbálják ellehetetleníteni a kereszténységet, megkövetelve a világnézeti semlegességet. A keresztények feladata az Evangélium hirdetése minden helyzetben: „Boldogok, akik üldözést szenvednek az igazságért, mert övék a mennyek országa." (Mt 5,10)

 

Makláry Ákos előadása teljes terjedelemben elolvasható a jelujsag.hu honlapon >> 

 

„Európában az egykor nyílt keresztényüldözés mára burkolt formát öltött”

 

Makláry Ákos parókus, KÉSZ-elnök az előadása után, tőle jobbra az első sorban ül Dózsa Gergely ÉrMe-ügyvivő

 

 

Zachar Péter Krisztián, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense a történész szemüvegén át villantott fel számos pillanatképet a keresztény Európa magyar építőiről és védőiről. A történelem arra tanít, hogy a modern emberiség alapvető keresztény értékekre épült: ilyen a személy méltósága, a szolidaritás, a szabadság és a béke. A keresztény Európát nem lehet azonosítani a fogyatkozó hívőkkel, ez nem pusztán vallási kérdés. A keresztény Európa jelenti a több mint kétezer éves hagyományainkat, sajátos jelrendszerünket, amit kialakítottunk, a létrehozott emlékezetközösségeket, a bennünket meghatározó szociokulturális valóságot.

 

Benvin Sebastian verbita szerzetes, a Pápai Missziós Művek magyarországi igazgatója előadása címével igen riasztó helyzetet vázolt fel: A fejsze a fa gyökerén van. Felhívta arra a figyelmet, hogy Európának döntenie kell: Isten útját követi, vagy nem. Három olyan eszköz létezik, mellyel távol tarthatjuk a fejszét a fa gyökerétől, sőt, ki is csorbíthatjuk azt: a hit, a család és az oktatás.

 

Széchenyi István így ír Naplójában: „Hallgatni, mikor beszélni kell, szintoly nagy hiba, mint beszélni, mikor inkább hallgatni kellett volna." Azt hiszem, ma nem hibáztunk, eleget tettünk megszólalási kötelezettségünknek. De nem elég beszélni, tettekre, cselekedetekre is szükség van, mindannyiunk részéről. Jakab apostol írja levelében: „Mit használ, testvéreim, ha valaki azt mondja, hogy van hite, cselekedetei azonban nincsenek? Vajon üdvözítheti őt a hit?" (Jak 2,14) – mondta zárszavában Galgóczy Gábor társelnök.

 

„Európában az egykor nyílt keresztényüldözés mára burkolt formát öltött”

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem