Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Képesség, becsületesség, jóakarat – egy új gazdasági modell pillérei?

2017. 02. 28.

Gogolák Zoltán: „Nem reménytelen utópia, amit John Blakey gondol."

 

John Blakey az üzleti bizalom nemzetközi hírű szakértője, doktori disszertációjának is ez a témája. Többek között A vezető, akiben bízunk (The Trusted Executive) című nagysikerű könyv szerzőjeként, rendkívül eredményes cégvezetőként és a vállalati coaching szakma úttörőjeként vált híressé. 2016 őszén Budapesten tartott workshopot a Coaching Határok Nélkül rendezvénysorozat keretében – erről Gogolák Zoltán coach szakember (az ÉrMe Budapest Klub tagja) írt szubjektív hangvételű összefoglalót a HRblogon. 

 

Milyen az a vezető, akiben megbíznak? Mitől lesz ilyen, illetve mi az, amiért az emberek bizalommal élnek vagy bizalmatlanok valakivel, különösen egy vezetővel szemben? – idézi fel az említett workshop fő kérdéseit Gogolák Zoltán, és később így ír: „Már sokszor felmerült bennem, hogy bizalmat akkor várhatunk el másoktól, ha magunk is adunk. Na, ez az, ami nehéz. „A bizalmat ki kell érdemelni!" Még gyerekkoromban hallottam ezt, többször is. (Érdekes, hogy mostanában nem.) Mostanában inkább „bizalomépítésről" lehet hallani. Ez utóbbi kicsit mechanikus tevékenységnek tűnik, valami olyan, mint az automatizált marketing. Hát ezért is voltam kíváncsi John előadására. Mit fog ő mondani minderről?"

 

Képesség, becsületesség, jóakarat – egy új gazdasági modell pillérei?


A bizalom kérdése a gazdaság működésének alapjait érinti, hiszen – mint arra Gogolák Zoltán is rámutat – ma már sokan érzik, hogy az üzletnek, a gazdaságnak az a klasszikus modellje, ami a profit mindenhatóságát hirdette, nagy bajban van, rogyadozik. Blakey rámutatott, hogy leginkább a bizalom szintjének generációról-generációra történő gyorsuló mértékű csökkenése ingatja meg ennek a modellnek a felépítményét. A gyorsuló bizalomcsökkenés és a modell összeomlása az egyre nagyobb átláthatóságnak, az információk egyre szabadabb áramlásának, elérhetőségének, széles körű és azonnali terjeszthetőségének köszönhető.


Gogolák Zoltán a Blakey által bemutatott új modellt is ismerteti, amelynek három pillére a következő: képesség (ability), becsületesség (integrity), jóakarat (benevolance). Ezeknek kell felváltani Blakey szerint az eredeti két pillért, az intellektuális képességek (intellectual ability) és a hatalom, tekintély (authority) pillérét. „John mutatott néhány példát, vállalatbirodalmakról, amelyek a bizalom elvesztése miatt pillanatok alatt omlottak össze. És olyat is, ahol a vezetők a három pillérre alapozva sikeres és az eredményt a profiton kívül az emberi és a bolygót érintő változásokat is számoló vállalatot építettek és tartanak fenn, vezetnek nem is kis sikerrel. Úgy tűnik tehát, a bizalom valóban olyan dolog, ami eldöntheti az üzleti sikerességet!"


A blogbejegyzés második részében ismerteti Gogolák Zoltán a három pillér további felbontását; ezek szerint összesen 9 tényezőről beszélhetünk, ami John Blakey szerint a bizalmat élvező vezetők ismérve is. „Magyarázat nélkül sorolom ezért a 9 tulajdonságot és azt kérem, figyelje meg a kedves olvasó a saját reakcióit, azokat az érzelmeket, gondolatokat, amelyek a felsorolás olvasásakor jelentkeznek" – tanácsolja.

 

Képesség – szakmai és emberi alkalmasság (Ability)

     Teljesítés – kötelezettségeink, vállalásaink teljesítése (Delivery)
     Coaching szemlélet – mások coaching stílusú segítése (Coach)
     Következetesség – megfelelni ígéreteinknek, vállalásainknak (Be Consistent)

 

Becsületesség – külső és belső összehangoltság, erkölcsi tartás, tisztesség, morál (Integrity)

     Őszinteség – mások felé és önmagunk felé (Be honest)
     Nyitottság – nemcsak gondolatok, de érzelmek megosztása is (Be open)
     Alázatosság, szerénység – mások érdekeinek figyelembe vétele (Be humble)

 

Jóakarat – mások számára jót kívánni (Benevolance)

     Evangelizmus – A jó, a pozitív hirdetése hittel, szenvedéllyel (Evangelize)
     Bátorság – a saját érdekeit is háttérbe tolni egy ügyért, másokért (Be brave)
     Kedvesség – empátia, önzetlen jóság az emberek felé (Be kind)

 

„Nos, milyen érzések, gondolatok bukkantak elő a felsorolás olvasásakor? Volt-e zavarodottság, értetlenség? Felmerült-e az a gondolat, hogy ezek a tulajdonságok mit keresnek a gazdaság, üzlet modelljében?" – teszi fel a kérdéseket.

 

Képesség, becsületesség, jóakarat – egy új gazdasági modell pillérei?


Összefoglalásként leszögezi: „számomra egyértelművé vált a workshop után, hogy nem vagyunk reménytelen utópisták, akik John Blakey-vel együtt úgy gondoljuk, hogy ezek a tulajdonságok értékeket tükröznek, és a gazdaság, üzlet új modelljének stabilitását a három pillérből felépülő bizalom adja".

 

BG

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem