Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Támogatják a szakmunkás-utánpótlást

2012. 06. 18.

Megnyílt az ÉrMe Szakember Klub irodája.

A növekedés felé tett első lépésnek tartja Jávori Dávid az ÉrMe Szakember Klub irodanyitását. A klubvezető az Érmehálónak beszélt első nyilvános akcióikról és a szakképzés helyzetével kapcsolatos meglátásairól is.

 

- Miben hoz változást, hogy immár önálló irodával is rendelkezik a szakemberklub?

 

- Elsősorban rólam vesz le terhet: végre van egy helyiség, ami csak a klub dolgairól szól, ahol működhet az adminisztráció, és ahol már asszisztens is segíti a munkát. Ez hozzájárul a hatékonyabb szervezéshez is: három éve vezetem a klubot, sajnos erősen a nevemhez kötődik, pedig szerencsésebb lenne, ha egy grémium alakulna, a feladatokat pedig megosztanánk, hogy ne mindig én legyek előtérben.

 

- Miért éppen egy vastelepen kapott helyet a szakemberklub bázisa?

 

- Ez összefogás eredménye. A telep egy barátomé, ő engedte meg, hogy itt lehessünk. A tenni akarás azonban máshol is megmutatkozik: innen minden évben egy kamionnyi vasat adományoznak a gödi Piarista Szakképző Iskola lakatosnövendékeinek.

 

- Az iroda nyilván a külvilágnak is szól. Egyfajta nyitás tehát?

 

- Erről van szó. Egyelőre sem elég nagyok, sem elég tőkeerősek nem vagyunk, de az irodanyitás az első lépés a növekedés felé és a régóta tervezett alapítvány irányába. A kezdeti cél az, hogy a legtágabb ismerősi körben tudjanak róla, hogy van itt néhány vállalkozó, aki hajlandó segíteni rászorulókon.

 

- Pénzzel vagy szaktudással?

 

- Elsősorban szaktudással. Hétköznapi dolgokra kell gondolni: szegény családok háztartási problémáira, lakásban fellelhető gondjaira, melyekre nem lenne elegendő anyagi erejük, tőlünk viszont jöhet valaki, aki azt mondja, hogy mondjuk anyagköltségért vállalja a munkát. Persze előfordulhat pénzbeli segítség is. Két éve decemberben egy nyolcgyerekes családnak segítettünk 100 ezer forint körüli összeggel, mert karácsony előtt kirabolták őket.

 

- Lesznek alkalmak, amikor a szakemberklub megmutatja magát, nyilvánosan szerepel?

 

- Éppen ilyen aktuális esemény volt az ÉrMe június 9-i nyílt lovasnapja. Itt megjelentünk molinóval, és gyűjtést is szerveztünk egy közelmúltban elhunyt társunk hozzátartozóinak. De nem ez volt az első alkalom: a gödi Piarista Szakképző Iskola kérésére – én is itt végeztem annak idején, és több társam is  – két éve egy majálison már kivonultunk nagyobb nyilvánosság elé. Utóbbi esemény az utánpótlás-nevelés miatt fontos. Igyekszünk jó kapcsolatot ápolni a gödiekkel.

 

- A Manpower 750 cég részvételével készített reprezentatív kutatása szerint Magyarországon – a globális átlaggal megyegyezően – a megkérdezettek több mint harmada nyilatkozott úgy, hogy nehezen talál megfelelő munkaerőt. Nálunk eszerint a legnehezebben betölthető munkakörök többek között éppen a szakmunkási állások. Milyennek látod az utánpótlást, és mivel tudja segíteni a szakemberklub az utánpótlás minőségének javítását?

 

- Először is nem látok javulást a hozzáállást, a minőséget tekintve. Ma is úgy mennek suliba a gyerekek, hogy ciki szakunkásnak lenni: „nehogy már izzadjak a negyven fokba', én gyorsan akarok céges autót, telefont..." - ez az életérzés nagyon jellemző. Pedig a többség észrevehetné, hogy kemény munkával akár még többet is lehet keresni, mint egy diplomás ember. Ám a saját társaimon is azt láttam, hogy nagy a lemorzsolódás: azután, hogy végeztünk, 12 ácsból talán 6 maradt a szakmában.

 

- És ma?

 

- Ez az arány ma is áll. Mi annyit tudunk tenni a javulás érdekében, hogy támogatjuk a gödi képzést – mely meggyőződésem szerint az egyik legjobb az országban – eszközökkel, kapcsolatokkal. Igyekszünk a Veluxtól Bramacig különböző gyártók képviselőit odavinni, hogy mutassák meg a termékeiket a gyerekeknek, és tanítsák is őket.

 

B.B.

 

Támogatják a szakmunkás-utánpótlást


Az összesen 14 kisebb-nagyobb (egyszemélyestől a 8-10 embert foglalkoztatókig) vállalkozást tömörítő szakemberklub öt évvel ezelőtt kezdte meg működését. A klubban jelen levő cégek tevékenységükkel az építőipar 80 százalékát fedik: kőműves, festő, villanyszerelő, vizes, klímás, ács, burkoló is van a körben. Jávori Dávid tetőipari generálkivitelezéssel foglalkozó cége mellett harmadik éve vezeti az ÉrMe Szakember Klubot.

 

(Fotók: Sebestyén László, Heti Válasz) 



BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem