A keresztény vállalkozókat és cégvezetőket tömörítő ÉrMe Hálózat elkötelezett tagjainak, valamint a Máltai Lovagrend magyarországi nagykövetségének köszönhetően már nem sokkal a tragikus bejrúti robbanás után, 2020-ban összegyűlt néhány millió forint értékű adomány a bajba került libanoniak megsegítésére. A „mustármag” azóta is növekszik: ma már százmillió forintos nagyságrendben jut el magyar támogatás Libanonba a Hungary Helps és a máltaiak együttműködésében.
Szeptemberi libanoni útja idején a helyi Máltai Lovagrendnél is rövid látogatást tett Azbej Tristan, a Miniszterelnökség Hungary Helps Programjáért felelős államtitkár. Itt került szóba egy új projekt elindításának lehetősége, ami képzési lehetőséget nyújt azon családok gyermekeinek, amelyek egyébként nem tudnák megfizetni az ilyenfajta iskoláztatás költségeit; például, fogyatékos gyermeket nevelők, nagycsaládosok részesülhetnek ilyen támogatásban – tudtuk meg Ugron Imrétől, a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi nagykövetétől. Novemberben megszületett erről az írásos megállapodás is; eszerint 229 millió forintnak megfelelő összeget juttat erre a magyar állam.
Mindez azt is jelenti, hogy tovább bontakozik az a kezdeményezés, mely még 2020-ban indult el a keresztény vállalkozókat és cégvezetőket tömörítő ÉrMe Hálózat, valamint a Szuverén Máltai Lovagrend budapesti nagykövetsége összefogásának köszönhetően. Akkor a bejruti kikötőben történt tragikus robbanás után bajba jutott libanoniak megsegítésére indítottak gyűjtést – mint ismert, a kikötő szomszédságában található keresztény negyedet súlyos károk érték. Az ÉrMe adventi jótékonysági estjén – melyet 2020-ban online formában tartottak meg – a közösség tagjaitól és szimpatizánsaitól mintegy 6000 USA dollárnyi pénzadomány gyűlt össze. Emellett szélesebb körből, a Szuverén Máltai Lovagrend nagykövete segítségével és közreműködésével sikerült tárgyi adományokat is összegyűjteni – elektromos kórházi ágyakat, kerekesszékeket, gurítható járókereteket, tartós élelmiszert stb. –, melyekkel meg tudtak tölteni egy tengeri szállításra alkalmas 40 lábas, azaz 28 négyzetméter alapterületű tengeri konténert. A projektben a magyar Miniszterelnökség – az Azbej Tristan által vezetett Hungary Helps Program államtitkársága – is közreműködött: a kiszállításhoz nyújtott pénzügyi segítséggel, valamint – a vírushelyzetet is figyelembe véve – 40 ezer maszk vásárlásával.
A Hungary Helps államtitkárság ezután – látva a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi nagykövetségének elkötelezettségét, valamint a közösségi támogatást, kapcsolatait, amit mozgósítani tudtak, például az ÉrMe Hálózat bevonásával – azzal kereste meg Ugron Imre nagykövetet, hogy az állam hajlandó az e célra szánt mintegy egymillió dolláros támogatást a máltaiakon keresztül eljuttatni Libanonba. A követség ekkor fölvette a kapcsolatot a Malteser International vezetésével, melynek a nemzetközi segélyprogramok lebonyolításában nagy tapasztalata van. Az ily módon elindított, két évre szóló – tehát napjainkban is zajló – program keretében elsősorban a libanoni idős emberek, a mozgássérültek, fogyatékosok és hadisérültek életén tudnak javítani.
Mint Ugron Imre magyarázza, a Libanonba érkező nemzetközi segítség nagy része ugyanis az egészségügynek, a kórházaknak jut, miközben kevés figyelem jut azokra, akik „csak” mozgáskorlátozottak, és ezért kerülnek kilátástalan helyzetbe a válság idején. A máltaiak által koordinált magyar segélyprogram tehát egy valóban súlyos gond enyhítéséhez járul hozzá. Minderről Azbej Tristan államtitkár is tájékozódott 2021. szeptemberi bejruti látogatásakor.
Képek a fogyatékosokról gondoskodó bejrúti központból - ide jutott el a támogatás jelentős része
Az újabb – iskoláztatási célokat szolgáló – projekt is hasonló keretek között valósulhat tehát meg, s így a korábbi kezdeményezések folytatásának is tekinthető. Valami olyasmi ez, mint a bibliai példabeszédben a fává növekvő mustármag; egy jó szándékú, viszonylag szerény volumenű kezdeményezésből mára százmillió forintos nagyságrendű támogatási projektek nőttek ki – mondja erről Schumicky András, akinek – mint a Máltai Lovagrend tagjának és az ÉrMe Hálózat alelnökének – jelentős szerepe volt abban, hogy az ügynek lendületet adó összefogás létrejött. Egyébként nem ez az egyetlen projekt, melyben az ÉrMe és a Máltai Lovagrend együttműködtek: 2019-ben egy 240 ezer eurós – a kárpátaljai fogyatékos gyerekek ellátását megalapozó, jórészt az EU által finanszírozott – egészségügyi projekt önrészét sikerült előteremteni az akkori adventi gyűjtésből, melyet az ÉrMe Hálózat szervezett a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat javára.
Joe Hatem, a libanoni EDC Keresztény Vállalkozók és Vezetők közösségének vezetője - az ÉrMe Hálózat 2020. évi, online módon megrendezett adventi jótékonysági estjén. A helyi keresztény vállalkozóknak jelentős szerepül volt a kezdeményezé elindításában és az adományok célba juttatásában is. "Dear all, i hope you're doing well. I'm glad to inform you that, thanks to your support, we have started to welcome our youth with disabilities in our new center in Beirut" - írta az ÉrMének 2021. októberi üzenetében