Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Valódi ízek, valódi alapanyagok

2012. 08. 16.

Mitől „családi fagyizó" a Don Bosco cukrászda?

Valódi ízek, valódi alapanyagok 

A Don Bosco cukrászda első négy évéről beszélt az Érmeháló.hu-nak Csány Béla, a cukrászda tulajdonosa, a Budapesti ÉrMe Klub tagja.

 

– Negyedik éve működik a Don Bosco cukrászda. Mivel foglalkoztál előtte?

 

– A vendéglátás új dolog az életemben. Egy barátom utcára került, és közös elhatározásból létrehoztunk egy fagyizót, cukrászdát, melyhez a tőkét és magamat adtam hozzá. Még új céget sem alapítottam: felvettem az AgriCom Kft. tevékenységi körei közé a vendéglátást is. A fő profilja a vállalkozásnak ekkor még a mezőgazdasági informatika volt. Sajnos amióta beléptünk az EU-ba, folyamatosan azt tapasztalom, hogy lefelé megy mezőgazdaságunk: ki merem mondani, az EU-nak nem az a célja, hogy az ország termeljen, hanem csak az, hogy fogyasszon. A mezőgazdasági típusú megrendeléseink ennek hatására az utóbbi években erősen megfogyatkoztak.

 

– Eközben mindenki gazdasági válságról, és annak hatásairól beszél. Mit érez mindebből egy cukrászdatulajdonos?

 

– Az elmúlt négy évben mi folyamatosan fejlődő tendenciát mutatunk. Mérnökember vagyok, szeretem a pontos számokat, folyamatosan figyelem az eladási adatokat: pontosan követhető a fejlődésünk. Tapasztalatom, hogy válság ide, válság oda, az emberek nem tagadják mag maguktól sem a süteményt, sem a fagylaltot.

 

– Tehát mondhatni, visznek mindent, mint a cukrot...

 

– Ez azért túlzás volna. A téli hónapok általában veszteségesek, amit a nyári hónapok fagylalteladásával kell kompenzálni. Emellett számos EU-szabvány és hazai jogszabály is nehezíti a munkánkat: a tej felhasználásához például olyan bonyolult adminisztrációs és szabályozási rendszer kapcsolódik, hogy kifizetődőbb tejport, vagy valódi tojás helyett lédobozos tojást használnunk.

 

– Veszteséges tevékenység volna a tortasütés?

 

– Nem feltétlenül, de azért azt látni kell, hogy aki kizárólag süteményekre alapozza cukrászdáját, hamar tönkremegy. A süteménykészítés folyamatos munkát igényel: minden reggel el kell készíteni az összes süteménytípust, friss alapanyagokból, és ha nem sikerül mindet eladni, a maradék veszteség, mert másnap elölről kell kezdeni a folyamatot. A nemzetközi összehasonlítást tekintve is nagyon gazdagnak mondható a magyar sütemény-kínálat, ami jelentős elvárásokat támaszt minden hazai cukrászdával szemben. A nagy üzlet az lenne, ha az itthon elkészített tortákat másnap New Yorkban tudnánk eladni, bár erre nyilván nincs lehetőségünk. Pedig az amerikai sütiket, melyek a por-víz-fűtés hármasra épülnek, bármikor legyőznék a magyar piskóták és krémek. Alapanyagokat tekintve mindig törekszünk arra, hogy megfelelő minőségű, magyar gyümölcsökből készítsük az édességeket. Egyik fagylaltunkban sincs mesterséges adalék, a málnafagyiban málna van, az eperben eper, nem pedig valami „E", mint ahogy az a multiknál megszokott. Érdemes végigolvasni a multinál kapható, amúgy igen finomnak mondható 90 Ft-os jégkrém összetételét. Jó szem kell hozzá, vagy nagyító, mert nem reklámszöveg, viszont kötelező feltüntetni! Olyan ez mint a bankszerződéseknél az 5 pontos betűmérettel szedett lényeg a bank javára szóló kiegészítésekkel...

 

– A fagyizónak gyakorlatilag közös udvara van a szaléziak bécsi úti kápolnájával. Hogyan kerültetek ide?

 

– A szaléziak befogadtak minket, cserébe mi felújítottuk azt az épületet, ami ma a fagyizónak és a cukrászműhelynek ad otthont. A Don Bosco nevet missziós jelleggel vettük fel; keresztény alapokon működtetjük a fagyizót, de nem teljesen gondok nélkül!

 

– Volt ebből konfliktus?

 

– Egy-két példát fel tudnék hozni arra, hogy valaki meglátta az üzlethelyiségben a keresztet, majd sarkon fordult, de szerencsére nem ez az általános. Aki ide belép, elsősorban süteményért vagy fagyiért jön, nem pedig azért, hogy imádkozzon. Egy fagyizó pedig egész biztosan ideális missziós terep.

 

– „Cukrászdánk családi fagyizó" – hirdetitek. Miben több egy „családi" fagyizó bármely cukrászdánál?

 

– Nagycsaládos ember vagyok, hat gyermekkel: pontosan tudom, hogy egy családi fagyizás mennyibe kerül. Így minél nagyobb család tér be hozzánk, annál nagyobb kedvezményt adunk nekik a fagylalt árából. A lényeg, hogy a család együtt jöjjön fagyizni. Ez valahol értékvállalás is, hiszen a család apukából, anyukából, és gyerekekből áll, sok mai liberális elgondolással ellentéteben...

 

– Mit jelent neked az ÉrMe?

 

– Nagyon sok hasonló gondolkodású, mély érzésű, rendes emberrel ismerkedtem meg az ÉrMében. Fontos, hogy legyen egy olyan üzleti klub, ahol senki nem azon gondolkodik, hogy hogyan tudná kihasználni a másikat, vagy hogyan tudna belőle hasznot húzni.

 

R. L. 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem