Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A gazdasági nehézségeket a rossz tervezés és rossz fókusz okozza

2016. 09. 29.

Workshopot szervezett a társadalmi hasznosságú befektetésekről a THBE.

 

A társadalmi hasznosságú befektetési forma megismertetése és elterjesztése a célja a Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesületének (THBE), amely első workshopját tartotta szeptember végén Budapesten. Az idén tavasszal alakult THBE a társadalmi hasznosságú befektetés megismertetését, elterjesztését tartja alapvető feladatának. Az egyesület szeptember 22-i, budapesti workshopján az érdeklődők megismerhették a különbséget az általános befektetési forma és a társadalmi hasznosságú befektetés között, a társadalmi befektetések gazdaságtanáról tartott előadást Nikolaus Hutter külföldi szakértő, már megvalósult magyarországi társadalmi befektetések mutatkoztak be, valamint tapasztalatcserére és együttműködés elkezdésére is lehetőség nyílt.

 

A gazdasági nehézségeket a rossz tervezés és rossz fókusz okozza

 

A rendezvényen Eszter Elemér, a THBE társalapítója és elnökségi tagja köszöntötte a részvevőket. „Az egyesület célja, hogy a magyarországi régióbeli pénzügyi és szakmai befektetőket felhívja a társadalmi, környezeti haszon, hasznosság megvalósítására befektetéseik során — a pénzügyi profit elérése mellett" – mutatta be szervezetet. Elmondta, hogy a társadalmi hasznosságú befektetők célja nem a profitmaximum elérése, hanem olyan vállalkozások létrehozása, valamint megerősítése, melyek önfenntartó módon működő társaságokként társadalmi vagy környezeti problémákat oldanak meg. A Social Impact Fund, vagyis társadalmi hasznosságú befektetési alapok alkalmas eszközként működnek világszerte, melyek segítségével a tőke birtokosai strukturáltan, kontroll mellett, célorientáltan, üzleti alapon fektethetnek be társadalmi vagy környezeti problémákat megoldó vállalkozásokba. A társadalmi vállalkozások számára pedig fejlődési lehetőséget kínál az, hogy ahhoz, hogy szervezetüket egy befektetési alapon forrást biztosító intézmény számára elfogadhatóvá tegyék, működési folyamataikat megfelelő minőségűvé, vállalkozásukat eredményessé szükséges alakítaniuk.

 

A gazdasági nehézségeket a rossz tervezés és rossz fókusz okozza

 

Miért éppen társadalmi hasznosságú befektetés?— tette fel a kérdést az esemény következő programpontjaként az a kerekasztal-beszélgetés, melyen Váczi Rozi, a Matyódesign tulajdonosa, és befektetője, a NESsT képviseletében Horváth Anna; Czafrangó János, az Erste Bank good.bee program vezetője, és befektetésének képviseletében Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke vett részt, továbbá a Gubbio-t képviselve Károlyi Antal, a Hungarian Business Angel Network elnöke, a Traction Tribe társalapítója. A beszélgetést Gianone Péter újságíró vezette.

 

„Egy nyaraló konyhájában született meg az ötlet 2010-ben. A koncepció: hagyományos minták, motívumok divatos, modern ruhákon" – mesélte Váczi Rozi. A Matyódesign családi vállalkozás, a mintákat Tardon varrják helyi asszonyok, most már a fiatalabb generáció is. A cél az volt, hogy egy hátrányos helyzetű falu lehetőséghez, munkához jusson, valamint a kézimunka által megtestesített hagyomány megmaradjon, tovább öröklődjön. Eleinte hatan varrták a ruhákat, mára több mint húsz embernek tudnák munkát adni. Eleinte csak webshopon keresztül értékesítettek, mára már jelentős a viszonteladói hálózat is.

 

„Az 1997-ben, hazai kezdeményezésre indult NESsT olyan fenntartható társadalmi vállalkozásokat fejleszt, melyek kritikus társadalmi problémákat oldanak meg feltörekvő piacgazdaságú országokban" – folytatta Horváth Anna. A NESsT háromszintű támogatást kínál társadalmi vállalkozásoknak: pénzügyi befektetés vissza nem térintendő és kedvezményes hitel formájában; szakmai támogatás üzleti, valamint vállalkozói készségek és ismeretek fejlesztése révén; kapcsolati tőke, pro bono hozzáférés szakértői körhöz. Az együttműködés, támogatás során mérik és monitorozzák a vállalkozás társadalmi hasznosságát, illetve annak érvényesülését.

 

„Az autista gyermekek fehér botja" – jellemezte a Gubbiót Károlyi Antal. A Gubbióba a PBG FMC - Traction Tribe-on keresztül fektettek be. A Gubbio az autista gyermekekkel való kapcsolattartást segítő mobil alkalmazás. Ez a fejlesztés amellett, hogy profitábilis, üzletileg is értelmezhető ötlet, befektetés, és mindezeken kívül jelentős társadalmi hasznossággal is bír. Amit általánosságban egy befektetés előtt vizsgálnak egy adott cégnél, az a csapat, hogy kik és milyenek, akik az ötlet mögött állnak, a piac, hogy hol és kikkel kíván versenyezni, valamint maga a termék, hogy mi az, miről szól, mi benne az új, különleges.

 

„A Szimbiózis Alapítvány komplex szolgáltatási modellt hozott létre szemléletformálással, elősegítve a megértést, elfogadást és integrációt. Holisztikus szemlélettel igyekszünk egyensúlyi állapot létrehozni a társadalmi tevékenységek, az ökológiai szempontok szerinti megvalósulások és gazdasági szabályszerűségek ötvözésével" – mutatta be az alapítványt Jakubinyi László elnök. Fő célcsoportjuk az autizmussal élő és értelmileg akadályozott emberek, de különféle szolgáltatásokat nyújtanak más fogyatékos személyek számára is. Az alapítvány és az Erste együttműködése 2010 környékén kezdődött, amikor elnyerték az Erste Alapítvány díját. „A good.bee az Erste Alapítvány és az Erste Group pénzügyi befogadást elősegítő kezdeményezése. Fő feladata, hogy innovatív megoldásokat dolgozzon ki annak érdekében, hogy Kelet-Közép-Európában segítse, támogassa a társadalmi hasznosságú kezdeményezések létrejöttét, működését. Nagyon szerethető munka, a kollégák saját szabadidejükben, munka után is dolgoznak vele, érte" – mondta el Czafrangó János, a good.bee program vezetője.

 

A gazdasági nehézségeket a rossz tervezés és rossz fókusz okozza

 

A rendezvény első felét The Impact Economy – How Purpose will change Business and Investment című előadás zárta, melyet Nikolaus Hutter gazdasági szakember, a New Paradigm Ventures alapító igazgatója tartott angol nyelven. A társadalmi hasznosságú befektetésekről beszélt. A húsz éve befektetésekkel és stratégiai tanácsadással foglalkozó szakember befektetők és cégek összeismertetése révén keresi az új utakat, melyek az környezeti vagy társadalmi szempontból hasznos befektetés felé vezetnek. „A gazdaság jelenlegi nehéz helyzete mögött a rossz tervek és a rossz fókusz áll; az, hogy az anyagiakra tekintünk csak értékként" – mondta a szakember. Ezzel szemben az Social Impact befektetés hozamorientált és célzott pozitív hatást eredményez – szociális változást akar, pozitív értéke mérhető.

 

A gazdasági nehézségeket a rossz tervezés és rossz fókusz okozza

 

A program második felében a résztvevők szekcióbeszélgetéseken vehettek részt a következő felosztásban: befektetők – Dr. Károlyi Antal, a Hungarian Business Angel Network elnöke, a Traction Tribe társalapítója; befektetések – Aranyosi Imre, a Napra Forgó Nonprofit Kft. ügyvezetője; inkubátorok-akcelátorok – Gönci Dániel szervezet- és termékfejlesztő, Civil Support-Impact Accelerator; pro bono network kiépítése – Iváncsics Pál, a THBE elnöke.

 

Az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában már elterjedt az a szemlélet, hogy a befektetéseknél nem csak a megtérülés a cél, hanem az is, hogy a befektetés tervezett és mérhető társadalmi hasznot hozzon. Világszerte 15,2 milliárd dollárt invesztáltak tavaly társadalmi hasznot is hozó vállalkozásokba. A középpontba a társadalmi, környezeti, kulturális hatás- és értékteremtés kerül, egy társadalmi vállalkozás (vagy más néven szociális vállalkozás) megtérülő finanszírozásával. Ezt a szemléletmódot szeretné terjeszteni a THBE Magyarországon és a régióban.

 

Az egyesület ezt az aspektust előadás, illetve részvétel formájában a következő eseményeken is bemutatja:
a 2016. október 3-i bécsi Creating a new economy in CEE: what kind of capitalism does the region really need? Erste Group's Social Banking vitáján,
a 2016. október 12-i MAF konferencián;
a 2016. október 19-i XXI. Éves Követ Konferencián;
a 2016. október 20-i Pannonhalmi Vezetői Konferencián,
a 2016. november 3-4-i párizsi EVPA konferencián,
a 2016. november 8-i Social Enterprise Day Bukaresten, valamint
a 2016. november 9-25-i, a MottFundation és Rockefeller Brothers Fundation képviselőivel való találkozás alkalmával.

 

A THBE konferenciáját évente rendezi meg, a következő rendezvény 2017. szeptember 21-én lesz.

 

(Forrás: THBE-közlemény)

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem