Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Indul a startup vállalkozásokat segítő műhelymunka

2014. 06. 22.

Több ÉrMe-tag is található a mentorok között. 

 

Várják a saját vállalkozás indítását tervezők jelentkezését, továbbá olyan mentorokét is, akik szívesen segítenék az ilyen induló, startup vállalkozásokat. Egy mentori kör máris kialakult, közülük többen az ÉrMe Üzleti Hálózathoz tartozó cégvezetők. Mindez azon a sajtótájékoztatón derült ki, melyet Kiss Ulrich jezsuita szerzetes, a Management by Jesus (MbJ) szemináriumok gazdája, valamint Záboji B. Péter, az European Enterpreneurship Foundation (EEF) alapítója, a Startup, felnőtteknek! című könyv szerzője tartott.

 

Indul a startup vállalkozásokat segítő műhelymunka   Indul a startup vállalkozásokat segítő műhelymunka

 

Záboji B. Péter és Kiss Ulrich SJ (Képek forrása: ft.com, vaciegyhazmegye.hu)


Záboji B. Péter – aki korábban a tízezer fős Bosch Telekom cég vezetője volt – visszavonulása után az EEF keretében rendszeresen tart úgynevezett akcelerátor kurzusokat, 2009 óta Budapesten is. Mint hangsúlyozta, ezek fő célja a vállalkozói kultúra terjesztése, melynek köszönhetően a „vállalkozó" szó is visszanyerhetné eredeti pozitív – a bátorsággal, kezdeményezőkészséggel, felelősségvállalással összefüggő – értelmét, és nem az ügyeskedő, gátlástalan ember szinonímája lenne a közvéleményben.


Kiss Ulrich a startup vállalkozásokat segítő műhelymunkáról elmondta: tervezi, hogy induljon szeminárium kifejezetten startup vállalkoztásoknak, sőt, külön olyanoknak is, akik idősebbek, és tapasztalataikat egy „második startup" formájában szeretnék hasznosítani. Továbbá azt is szeretné, ha a hagyományos Management by Jesus szemináriumokon is jutna hely alkalmanként két-két induló vállalkozónak, akik így a többi résztvevőtől – már tapasztaltabb vállalkozóktól – is kaphatnának segítséget, tanácsokat. Megemlítette még, hogy egy internetes oldal is szerepet kap majd a startupokat támogató műhelymunkában.


Kérdésünkre, hogy mikor indul az említett tervek megvalósítása, Kiss Ulrich Záboji B. Péterrel összhangban úgy válaszolt: már el is indult, nincs mire várni, jelentkezzen, akit érdekel a dolog!

 


 

A sajtótájékoztatót egyébként annak a konferenciának a szünetében tartották, melyet az MbJ-szemináriumok elindításának tíz éves évfordulója alkalmából szerveztek Vállalkozni mindig jó – startup egészen másképpen címmel.


Kiss Ulrich a szimpózium bevezető előadásában hangsúlyozta – akárcsak az ÉrMehálónak adott korábbi interjújában –, hogy a vállalkozás elindítása nem csak a fiatalok számára lehetőség, hanem bárkinek: „Jézus nyilvános működése maga is egy kései startup volt; egy szédületes második karrierbe fogott, mint előtte Mózes vagy Ábrahám is, az utóbbi egyenesen nyugdíjas korában". Never late to be great – idézte a mondást a jezsuita szerzetes.


Záboji B. Péter előadásában azt jósolta: a mai gyerekek többször fognak foglalkozást, szakmát változtatni, mint a mai felnőttek állást. Véget ért az az idő – mondta –, amikor a fiatalok álma az volt, hogy menedzserként fussanak be, szép irodával, csinos titkárnővel. A XXI. század a vállalkozások kora; a „Management by Jesus" címet is ideje lenne „Enterpreneurship by Jesus"-re változtatni – javasolta tréfásan Kiss Ulrichnak. Kezdik értelmüket veszíteni az olyan hagyományos menedzsment-fogalmak, mint a felettes és a beosztott, a divízió, vagy akár a külföld és a belföld – illusztrálta a változás jellegét. Ma már a vállalkozás sikere szempontjából az ötlet és a kíváncsiság fontosabb, mint a tőke; az induló vállalkozáshoz manapság arra a bizonyos „garázsra" sincs szükség, elég egy mobiltelefon és egy email-cím. Fontos ugyanakkor a megvalósításban a jó csapat, a tisztességes befektetőtárs, az alapos piacismeret és az ügyfelet megbecsülő, erkölcsös magatartás. Záboji B. Péter szerint a jövő egyik fontos trendje, hogy a startup-kultúra „megfertőzi" a nagy multicégeket; különösen a B2C szektorban lehet ennek jelentősége.

 

Az induló vállalkozások számára kulcskérdés az alkalmazkodás képessége az akár szélsőségesen bizonytalan működési feltételek között – erről tartott előadást a konferencián Kovach Anton, Shiwaforce.com Zrt. vezérigazgatója. A bemutatott „lean start up" módszer kulcsfogalma az „agilis" vállalkozói magatartás. Míg a hagyományos vállalkozás hajlamos a feltételezett ügyféligényekből kiindulna nagy projekteket elindítani, nagy apparátussal megpróbálva meggyőzni az ügyfeleket arról, hogy az adott termék vagy szolgáltatás számukra valóban szükséges, az agilis vállalkozás a fogyasztó létező igényeit igyekszik kielégíteni, azokhoz rugalmasan alkalmazkodva. Ez utóbbi nem hatalmas, részletesen megtervezett projektet igényel, hanem több egymást követő kicsi, a tapasztalatok felhasználásával felülvizsgált projektet. Rendkívül fontos – hangsúlyozta többek között Kovach Anton –, hogy az ügyfél-interakció a lehető legkorábbi fázisban bekövetkezzen. Ha fánkot akarunk sütni, a lehető legkorábban kóstoltassuk meg az emberekkel, hogy tényleg ízlik-e nekik; a tetejére tett cukormáz színét ráérünk később is megtervezni – mondott egy szemléletes példát. Mint hozzátette, az sem baj, ha valamivel kudarcot vallunk; az ügyfelek lojalitását jobban erősíti, ha látják, hogy képesek vagyunk kijavítani a hibákat, mint ha mindig mindent tökéletesen csinálunk.

 

B. G. 




A Bonum TV rövid híradása a szimpóziumról:

 



BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem