Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Módszer a stresszkezelésre és a kiégés hatékony megelőzésére

2014. 08. 10.

Reziliencia-fejlesztés: így tudunk felkészülni olyan helyzetekre, ahol nem működnek a megszokott megoldások.

 

A kihívások, nehézségek, megpróbáltatások mindennapjaink részét képezik. Mi segíthet ezeket elviselni? Hogyan tudunk olyan helyzetekre felkészülni, amelyekben nem működnek a régi kliséink, a jól bevált megoldási módozatok? Milyen képességünket kell fejlesztenünk, hogy felkészülhessünk a változásokra? A választ a reziliencia-fejlesztés (a stressztűrés és lelki ellenálló-képesség fejlesztése) adja meg, mely rugalmas alkalmazkodási képességünket helyezi középpontba.

 

Módszer a stresszkezelésre és a kiégés hatékony megelőzésére


A reziliencia az a képesség, hogy kreatívan válaszoljunk a környezetből ránk hatoló akár szélsőséges eseményekre is. A reziliens személy boldogul, túlél a nehéz élethelyzetben, ki tud jönni a „zsákutcából" és működésbe tudja hozni a tudatos és tudattalan tartalmait. Ezek a korábban külön-külön működő tartalmak „új összeköttetéseket" hoznak létre, amelyből megszületnek az új megoldások. A reziliens személy egy magasabb szintre lép a célelérési stratégiáiban és a fejlődésére fordítja azt, ami mást összeroppant. (dr. Nemes Éva – „A reziliencia jelenség és a szupervízió" című cikkéből – Szupervízió és coaching, 8. évfolyam, 2010/1)


A reziliencia egyébként a latin resiliere (visszapattan, visszaugrik) szóból ered. A fogalom tulajdonképpen a kihívásokhoz való pozitív alkalmazkodás képességét jelenti. A fizikai és mérnöki tudományok a rezilienciát tipikusan a stresszel szembeni megküzdő kapacitásnak tartják. Szerintük aki reziliens, képletesen szólva olyan, mint a rugó vagy a gumiabroncs: tegyenek vele bármit, ha elengedik, hamarosan visszaáll eredeti helyzetébe (Masten & Gewirtz, 2006).


A Nemzetközi Reziliencia Projekt szerint pedig a reziliencia olyan emberi képességet jelent, ami lehetővé teszi egy ember, csoport vagy közösség számára, hogy megelőzze, minimálisra csökkentse vagy legyőzze a különféle megpróbáltatások károsító hatásait (Grotberg, 1997).


Ezek után adódik a kérdés: hogyan fejleszthetjük reziliencia képességünket, és mely területeket kell képeznünk ahhoz, hogy reziliensek legyünk?


Az xpand International szakmai csapata összefésült öt különböző, rezilienciával foglalkozó tudományos kutatást, melyek mindegyike megfogalmaz 5-7 reziliencia faktort és így alakult ki az alábbi lista:
1. Megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás
2. Reális optimizmus és alapvető bizalom
3. Megoldásközpontú gondolkodás
4. Lényeges készségek és a kreativitás használata
5. Önfegyelem és egészséges életmód
6. Öntudatosság és szenvedélyesség
7. Egészséges kapcsolatok


A saját aktuális reziliencia helyzetünkről az xpand International alapítója és elnöke, Paul Donders által kidolgozott 'Resilience Scan®'  kitöltésével és értékelésével kaphatunk pontos képet.

 

A 70 kérdést követően pontosan tudni fogjuk, hogy melyek az erősségeink és a gyengeségeink a reziliencia tekintetében.

 

Kíváncsi további részletekre? A következő hónapokban rövid cikkek formájában szeretnénk majd bemutatni a reziliencia 7 faktorát. Arról is szó lesz ezen az utazáson, hogy miért van olyan nagy hatása a rezilienciának az életünkre és hogyan lehet ezt képezni és fejleszteni. Hamarosan jelentkezünk az első témával, amely a „Megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás".


Addig is, ha érdekli Önt a reziliencia témaköre, olvassa el az itt található témalevelet (angolul).

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

(az ÉrMe Budapest Klub tagja)

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem