Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – IV.

2014. 11. 30.

A harmadik faktor: megoldásközpontú gondolkodás.

 

Előzmények:


I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>


III. A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom >>

 

A 3. számú rezilienciafaktor a megoldásközpontú gondolkodás. A reziliens személyek rendelkeznek egy olyan kompetenciával, hogy a negatív tapasztalatokat úgy elemzik, hogy azoknak egynél több eredetét is beazonosítják. Ezáltal képesek lesznek arra, hogy a gondolkodási struktúrák rögzített mintáin túllépve új megoldásokat keressenek. Hosszú távú ötletekben szeretnek gondolkodni és reális célokat határoznak meg. Ezen túlmenően gyorsan képesek új és megvalósítható forgatókönyveket kidolgozni arra, hogyan lehet visszatérni a munkába egy krízishelyzet után.

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – IV.

 

A reziliens személyek meggyőződéssel vallják, hogy ők (egyedül vagy másokkal együtt) meg tudják oldani azokat a problémákat, melyeket az élet és a munka kimér rájuk. Az életet kihívásnak tekintik, nem pedig tehernek!

 

Tizenkét évvel ezelőtt Dr. Klaus John egy xpand-szemináriumon Németországban leírt egy jövőbe mutató stratégiai tervet egy olyan kiváló kórházról, mely a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatást nyújtja úgy, hogy közben Peru legszegényebbjeit szolgálja. 2004-ben elkezdődött az építkezés, és 2006-ban a kórház megnyitotta kapuit. Dr. Christina és Dr. Klaus John vezetik ez az óriási projektet a kezdetek óta. És ők az igazi tankönyvi példák olyan emberekre, akiknek magas a rezilienciafaktoruk a „megoldásközpontúság" szempontjából.

 

Ők sosem látják magukat áldozatnak, és megmutatták, hogy a kedvezőtlen fordulatok, akadályok ellenére, amivel szembesültek (megpróbálni felépíteni és működtetni egy nagy kórházat egy olyan távoli helyen, mint az Andok hegység, kizárólag mások nagylelkűségére építve), képesek dolgokat felkarolni és mozgásba hozni. Gyakran mutattak nagyszerű döntésképességet és bátorságot. Christina és Klaus két teljesen különböző személyiség, de a rezilienciafaktoruk a „megoldásközpontúság" szempontjából mindkettejük esetében nagyon erős.

 

Hogyan tudja a rezilienciafaktorát fejleszteni a „megoldásközpontúság" szempontjából? Itt van néhány ötlet, amin el tud indulni:


Határozzon meg 3 olyan projektet, amely igazán fontos Önnek a következő évben (2015), a következő három terület mindegyikére vonatkozóan: 1 – karrier/oktatás, 2 – család, 3 – barátok, hobbik. Ezáltal Ön átlátható módon választ ki olyan projekteket, melyek igazán fontosak Önnek, és ez képessé teszi majd Önt a jobb megvalósításra. Ezt követően: határozzon meg mind a 9 projekt esetében 3 világos és mérhető célt. Egyszóval Ön prioritásokat határoz meg, képzi a saját öntudatosságát, és felelősséget vállal a sokkal aktívabb hozzáállása révén. És a felállított célok miatt sokkal konkrétabban tud majd azokon dolgozni, több motivációval és több „megoldásközpontúsággal". Így cselekedve Ön el fogja veszíteni az „áldozat mentalitást".

 

A karácsony és a szilveszter közötti hét remek lehetőség lehetne arra, hogy még idén adjon konkrét irányt és tartalmat a 2015-ös évnek!

 

Kívánok minden kedves Olvasónak nagyszerű és áldott adventi és karácsonyi időszakot.


Az ünnepek ellenére decemberben azért még jelentkezünk majd a negyedik témával, amely a „Lényeges készségek és a kreativitás használata".

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem