Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

2022. 02. 04.

Rangos külföldi előadók is szerepeltek az első hazai Keresztény Gazdasági és Vállalkozói Fórumon.

 

A szabad piacgazdaság keretei között is érvényesíthető a keresztény szemlélet és értékrend; sőt, a gazdaságnak szüksége van a spirituális alapokra – derült ki a 2022. február 3-i budapesti Keresztény Gazdasági és Vállalkozói Fórumon, melyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dísztermében tartottak a keresztény vállalkozókat és cégvezetőket tömörítő ÉrMe (ÉrtékMegőrző) Hálózat szervezésében. A konferencián ismert magyar közgazdászok és üzletemberek mellett neves külföldi – amerikai, olasz, svájci, portugál – előadók is voltak.

 

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni


Tóth József, az ÉrMe Alapítvány kuratóriumának elnöke bevezetőjében Lukács evangéliumából azt a jelenetet idézte, amikor Keresztelő Jánost faggatják az emberek: „mit tegyünk?”, és erre élethelyzetükhöz illő választ kapnak. A mai helyzetben – amikor az uralkodó gazdasági paradigma nem tűnik fenntarthatónak, amikor környezeti és civilizációs válságjeleket látunk – korunk vállalkozói ugyanezt a kérdést teszik fel: „mit tegyünk?”. Milyen új gazdasági modell lehetne működőképes? Van erre keresztény válasz? Milyen a keresztény gazdaság? Milyen a keresztény vállalkozás? Tóth József hangsúlyozta: e kérdések megválaszolásához több kell, mint egy évente ülésező konferencia; a keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek hálózatot kell alkotniuk, együtt gondolkozniuk, együtt dolgozniuk, együtt hallatni a hangjukat.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Az első előadást Martin Schlag katolikus pap, az amerikai (minnesotai) Szent Tamás Egyetem, valamint a római Szent Kereszt Pápai Egyetem professzora tartotta. Az üzleti élet spiritualitásáról szólva elmondta: Isten nem fejezte be a világ teremtését, ezt ránk bízta. Agyagot teremtett, de téglát nem; búzát teremtett, de kenyeret nem – nekünk kell tehát befejeznünk az ő művét. Azt a teológiai tanítást is felidézte, mely szerint a világ vége – az apokalipszis – nem a létező dolgok összeomlását és tönkremenetelét jelenti, hanem egyfajta transzformációt: ami jó az ember által is formált anyagi világban, az átalakulva megmarad az örökkévalóság számára is. Utalt továbbá a második vatikáni zsinatra, melyben hangsúlyos az a gondolat, hogy az egyház nem különül el a világtól, hanem része annak: „a világ lelke”. Mindezekért tehát nagyon is érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni – mondta. A radikális felvilágosodási tanok szerint a vallás egy idő után eltűnik a világból, érdektelen lesz, ám ennek az ellenkezőjét látjuk: Schlag professzor tapasztalatai szerint egyre többet beszélünk a világban a vallásról, akár pozitív, akár negatív értelemben, hiszen ez ma is nagyon fontos identitásképző tényező.
Ezután XVI. Benedek pápát idézte, aki azt mondta: a hitnek szüksége van az értelemre, hogy ne váljon fanatizmussá, ugyanakkor az értelemnek is szüksége van a hitre, hogy nyitott maradjon az ismeretlenre. Ugyanígy a kapitalizmusnak is szüksége van a hitre, a spiritualitásra – tette hozzá. A szabad piacgazdaság működésének az alapja ugyanis a mindenkit megillető méltóság, ami egyértelműen a keresztény tanításon alapul. A piacgazdaság önmagát teszi tönkre, ha elveti morális, spirituális alapjait. Olyan ez – érvelt Martin Schlag atya –, mint ha valaki egy ház második emeletére feljutva kijelentené, hogy az alsóbb szintekre már nincs is szükség.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Luigino Bruni, a Lumsa Egyetem professzora online módon jelentkezett be Olaszországból. Előadásában azt vetette fel, hogy a közgazdaság filozófiájával viszonylag sokat foglalkozunk, ám nagyon keveset a menedzsment filozófiájával, holott ez utóbbi is nagy hatással van az üzleti és társadalmi életre. A menedzserszemlélet térnyerése annak is köszönhető – tette hozzá –, hogy a nagy multinacionális vállalatok „kizsákmányoló közellenségből” immár „barátokká” lettek, ilyen munkahelyekre vágynak ma a fiatalok, még a fejlődő országokban is. Sok tekintetben az „üzleti gondolkodás” testesíti meg a kiválóságot, vagyis a hatékonyság, a gyorsaság, a rugalmasság a legjobb tulajdonságok – s nemcsak az üzletben, hanem a társadalom és a politika egyéb területein is. Ezzel az a gond – fejtette ki Bruni professzor –, hogy ezek csak „másodlagos erények”, melyek nélkül végül is lehet élni. Ám ezek háttérbe szoríthatnak olyan igazán fontos erényeket, mit a nagylelkűség, a remény, a hála, melyek nélkül viszont nem lehet élni.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Szintén interneten követhette a hallgatóság a Svájcból bejelentkező Paul Dembinski professzort, a Friburgi Egyetem tanárát, az Observatoire de la Finance igazgatóját. Ő arról beszélt, hogy meglátása szerint újabb pénzügyi tragédia előtt állunk: a finanszírozás jelenlegi formája nem fenntartható. Kifejtette: a befektetők nemcsak a cégtulajdonosok és a partnerek iránt van felelősségük, hanem morális felelősségük van abban is, hogy ne vegyenek részt helytelennek, ártalmasnak tartott ügyekben, illetve hogy elősegítsenek valami jót, ami hozzájárul a gazdaság, a világ fejlődéséhez. Ez utóbbi szempontok azonban nemigen érvényesíthetők a pénzügyi világ mai – negyedéves jelentésekre és kontrollra alapuló – rendszerében, ami lehetetlenné teszi hosszabb távú, „erényetikai” megfontolásokat is érvényesítő gondolkodást. A tragédiát úgy lehetne elkerülni – tette hozzá a professzor –, ha a rövid távú nyereségre törekvő tőzsdei befektetéseket kevésbé vonzóvá tennék, akár állami eszközökkel.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Az első magyar előadó Katona Klára volt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, a Jog- és Államtudományi Kar Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézetének vezetője. A vállalkozások céljával foglalkozott, szervezetelméleti és etikai megközelítésben is. Felvetette: csak egy vagy több célja is lehet-e egy vállalkozásnak, és hogy ez a cél kinek a célja? Maga a vállalkozás a cselekvő vagy a különböző érintett szereplők, magánemberek? Megemlítette a Ludwig von Mises-féle megközelítést, mely szerint a vállalat nem más, mint „a fogyasztó megbízottja”, azaz csak a fogyasztónak van morális felelőssége, a vállalatnak csupán az ő igényeit kell kielégítenie, a cég tehát „erkölcsön kívüli” szereplő. Ebből viszont az is következne – mutatott rá Katona Klára –, hogy mondjuk egy kábítószer-kereskedőnek sem vethető fel a morális felelőssége, hiszen ő is csak fogyasztói igényt elégít ki. Egy másik neves közgazdászt, Milton Friedmant is idézett, aki úgy tartotta, a vállalat tulajdonosának vagyoni növekedése egyben társadalmi haszon is – igaz, más helyen arról is beszélt, hogy e gyarapodásnak a hagyományok és a morál figyelembe vételével kell történnie. A tanárnő adatokkal alátámasztva mutatta be, hogy a gazdasági növekedés egyfelől valóban világszerte hozzájárult a szegénységben élők számának csökkenéséhez, másfelől viszont az egyenlőtlenség tovább nőtt, továbbá csökkent a szegényebbek esélye a felzárkózásra.
A valóságban egyébként a vállalatok a nyereség mellett általában valamilyen társadalmi célt is szem előtt tartanak, amit – fűzte hozzá Katona Klára – sajátos módon a „woke kapitalizmus” jelensége is mutat, amikor például a genderideológia vagy a BLM-mozgalom támogatása is felbukkan a célok között. Továbbá az is kétségtelen, hogy olyan vállalat nem lenne fenntartható, amiből teljesen hiányzik a nyereségszemlélet. A katolikus társadalmi tanítás szerint is komplexen kell látnunk a vállalati célokat; XVI. Benedek pápa a Caritas in Veritate enciklikában egyenesen az állította, hogy nincs is nagy különbség a non-profit és a for-profit szemléletű vállalkozások között, hiszen mindkettőnek tekintettel kell lennie a társadalmi jólét és a nyereség szempontjaira is. A tanárnő végül azt mondta, érdemes lenne a vállalkozások céljaként az értékteremtést megneveznünk, mely figyelembe veszi a fogyasztók igényeit, de morális értékrend alapján áll, s ami hozzájárul a közjóhoz, de nyereséget is hoz.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Ehhez a gondolathoz kapcsolódott a következő előadó – Baritz Laura domonkos szerzetesnővér, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola adjunktusa, a „Keresztény társadalmi elvek a gazdaságban” (Keteg) posztgraduális képzés megalapítója –, aki az értékteremtés és a boldogság összefüggéseire mutatott rá „a boldogság közgazdaságtanáról” beszélve. Az utilitarista és az erényetikai közgazdasági szemlélet alapjairól adott történelmi áttekintést Arisztotelésztől napjaink egyházi tanításáig, és leszögezte: a gazdaság alapját az erényes emberek adják, a cél pedig a közjó elérése. Ez utóbbi komplex fogalom, melyet holisztikus – tehát a gazdaságon túlmutató – szemlélettel érthetünk meg; összességében az emberi kiteljesedés lehetőségét jelenti egyéni és közösségi szinten.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni 

 

Fogarasi Norbert, a Morgan Stanley nemzetközi pénzügyi szolgáltató cég budapesti irodájának igazgatója előadásában egy konkrét gazdasági részterületen jelentkező etikai kihívásokról beszélt: a mesterséges intelligencia megjelenéséről a pénzügyi területen. Mint mondta, a pénzpiac mára átállt az elektronikus kereskedésre, ami lehetővé teszi azt is, hogy a tőzsdén a szoftverek akár önállóan kereskedjenek, emberi beavatkozás nélkül. Ez aztán furcsa következményekkel is járhat: a tőzsdei árfolyamok néha viszonylag nagy kilengéseket produkálnak, csupán amiatt, hogy a robotok egymásra reagálva hoznak döntéseket. Ennek mi az értelme, és ki tudja még kontrollálni ezeket a folyamatokat? – vetette fel a szakember. Hozzátette: más a helyzet akkor, amikor például a Morgan Stanley ügyfeleinek nyújtott személyes tanácsadást támogatják a mesterséges intelligencia eszközeivel, és más akkor, ha a robotok már önállóan döntenek, melyeket végre is hajtanak. Fogarasi Norbert arról is beszélt, hogy a kiberbiztonság is felvet etikai kérdéseket: az okoseszközök elterjedésével a vállalatokon belüli rosszindulatú tevékenységek lehetősége is bővült, és ezzel együtt az alkalmazottakkal szembeni bizalmatlanság, illetve az ellenőrzések és korlátozások is fokozódtak.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

A konferenciára érkeztek résztvevők a keresztény cégvezetők nemzetközi szervezetének, az UNIAPAC-nak több külföldi tagszervezetétől is, Bruno Bobone elnök pedig rövid előadást is tartott, illetve a jelenlévők kérdéseire is válaszolt. Bemutatkozásképpen elmondta, hogy maga is céget vezet: a mintegy 250 éve működő családi vállalkozást, a Pinto Basto Groupot. Hangsúlyozta, hogy egy vállalat csak akkor maradhat fenn ilyen hosszú ideig – válságok, háború, járvány ellenére –, ha az alkalmazottak kitartanak mellettük, mert tudják, hogy bizonyos értelemben családtagoknak tekintik őket is. Az UNIAPAC-ról szólva elmondta: a szervezethez világszerte 42 országból 45 ezer vállalkozó tartozik, a fő cél pedig az, hogy a keresztény értékeket bevigyék a vállalkozásokba, és ezt jó példaként mutassák fel másoknak is. Saját elnöki céljaként pedig azt említette, hogy kapcsolatokat építsenek ki a katolikus egyházon kívül más felekezekkel és világi szervezetekkel, valamint a médiával is. Szóba hozta az UNIAPAC-vezetőség 2021. novemberi látogatását a pápánál; a beszélgetés a vártnál jóval hosszabb ideig, negyven percig tartott, a végén pedig Bruno Bobone saját telefonjával készített egy videófelvételt. Ezen a szentatya közvetlenül a vállalkozóknak üzen, a kreativitás fontosságára hívja fel figyelmüket és a Teremtő Atya pártfogásába ajánlja őket.
Ezután a – szintén UNIAPAC-tagszervezet – ÉrMe Alapítvány elnöke, Tóth József fordult a résztvevőkhöz, akik tesztkérdésekre válaszolhattak okostelefonjuk segítségével; többek között arra vonatkoztak e „vállalkozói lelkitükör” kérdései, hogy a fontosabb globális célok érdekében jövedelmük mekkora részéről lennének hajlandók lemondani, vagy hogy mennyire tudják a keresztény értékeket érvényesíteni a vállalkozásukban.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Jeffrey Sachs, a Columbia Egyetem professzora az Egyesült Államokból tartotta meg online előadását. A komplex globális kihívásokra megoldást kínáló stratégiákkal foglalkozó nemzetközi hírű szakember korunk három nagy problémájára hívta fel a figyelmet: a Covid-járványra, az orosz-ukrán konfliktusra és a környezeti gondokra. Mint hangsúlyozta, ezek megoldásához feltétlenül globális szintű együttműködésre lenne szükség, amire most sajnos kevés esély látszik, márpedig ha nem születnek megoldások, akkor az jelentősen veszélyezteti megszokott életfeltételeinket.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

A Béres Gyógyszergyár irányításában immár a család harmadik generációja is aktívan részt vesz; Béres Marcell, a vállalat innovációs és portfóliómenedzsment-igazgatója is e fiatal nemzedékhez tartozik. Előadásában az alapító dr. Béres József örökségéről beszélt, hangsúlyozva, hogy az immár 20 milliárdos árbevétellel rendelkező cég a profitot nem célnak, hanem eszköznek tekinti. A valódi cél az értékteremtés, a társadalmi hasznosság, a közjó – tette hozzá. A vállalat a legfontosabbnak tartott értékeit tételesen is felsorolta, ezek között olyanok szerepelnek, mint az élet- és egészségvédelem, az üzleti tisztesség, az emberközpontú munkahely, valamint a családi vállalkozás önállóságának, függetlenségének megtartása, ami azt jelenti, hogy a jövőben sem terveznek külső tőkét bevonni a cégbe.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni 

 

A konferencia panelbeszélgetéssel zárult, melyet a neves navarrai – barcelonai, New York-i és müncheni központtal is rendelkező – üzleti iskola, az IESE tanára, Heinrich Liechtenstein tartott, résztvevői pedig olyan magyar üzletemberek voltak, akik elvégezték a képzést az intézményben (Gyergyay Noémi, a Boston Consulting Group projektvezetője, Scharle András, a Dome Csoport stratégiai igazgatója és Varga Szabolcs, a Gutmann Bank magyarországi irodavezetője). Mint elhangzott, az IESE Business School különlegességei közé tartozik az értékalapú üzleti oktatás, amelyben a társadalmi felelősségvállalás és az üzleti etika is a tananyag része. A konferencián e programpontnak az adott különös aktualitást, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen hamarosan induló MBA-képzés is a IESE-vel együttműködésben fog megvalósulni.

 

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

 Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

Érdemes a gazdaság szereplőinek Istenről beszélni

 

 

Fotók: GeraFotó 

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem