Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Öt javaslat – amit egy vállalkozás megtehet a környezet érdekében

2010. 06. 19.

A modern világ életfeltételei változóban vannak – mondta Antal Z. László szociológus az ÉrMe Klub 2010. júniusi összejövetelén.

A szakember egészségszociológusként vált ismertté; jelentős szerepe volt például abban, hogy az UV-sugárzás értékeit közérdekű adatoknak nyilvánították Magyarországon, és hogy kidolgozták az UV-riasztás rendszerét. Az utóbbi időszakban elsősorban a klímaváltozás hatásaival foglalkozik, és újból bizonyította, hogy nem tartozik a szobatudósok közé: kezdeményezésére indult el a Klímabarát települések mozgalma, amihez egy hasonló című könyv megjelenése is kapcsolódik.

 

Antal Z. László előadásában elmondta: a klímaválság kialakulásában nagy szerepe van annak a szemléletváltásnak, ami a modern világ kialakulásához vezetett. A XIX. század jelentős német társadalomtudósa, Max Weber – A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme című alapmű szerzője – írta le azt a jelenséget, ahogy a racionális gondolkodás kiszorított minden más gondolkodásmódot, és az üdvösség elérése helyett a még több pénz megszerzését tekintette a legfőbb célnak, ezzel pedig „a világ elveszítette a varázsát". Mircea Eliade, a XX. század elején élt (román származású) vallástörténész hasonlóképpen arról beszélt: a modern világ először kísérletezik azzal, hogy elképzelhető-e egy vallás nélküli élet. Antal Z. László szerint ma már egyértelmű, hogy ez nem képzelhető el: a vallás nélküli, az anyagi növekedést fő célnak tekintő világ el fogja pusztítani önmagát, ha nem változtatja meg a gondolkodását.

 

A „mi lesz így a világgal?" kérdésre ma a leggyakoribb típusválasz valahogy így hangzik: „remélem, én azt már nem fogom megérni". Antal Z. László ezt a választ felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, de jellemzőnek is arra a tehetetlenségre, ami a klímaváltozás ügyében tapasztalható. Ha valamilyen természeti katasztrófa, vagy háború közeleg, az állami vezetőknek kötelességük, hogy a társadalmat megvédjék a pusztítástól, és ennek érdekében azonnal cselekedniük kell. A hasonló veszélyeket hordozó klímaváltozás elleni védekezés tekintetében mégis alig történik valami, elsősorban azért, mert a politikusok attól tartanak, hogy ha – mint arra szükség lenne – a fogyasztás radikális korlátozásáról hoznának döntéseket, népszerűtlenné válnának, és elveszítenék hatalmukat – fejtegette a szakember.

 

Antal Z. László szerint ma már nem kétséges, hogy jelentős változásokkal kell szembenéznünk; és ebből két kérdést kell feltennünk: 1. Mit tehetünk még azért, hogy mérsékeljük a kedvezőtlen hatásokat? 2. Hogyan készüljünk fel a megváltozott viszonyokhoz való alkalmazkodásra?

 

A szakember végül a következőket vetette fel azzal kapcsolatban, hogy egy-egy vállalkozásnak milyen lehetőségei vannak a klímaváltozás elleni cselekvésre:

 

1. Ma már megvan annak a módszertana, hogy megbecsüljük valamilyen gazdasági, vagy egyéb tevékenységünk (akár mondjuk egy ÉrMe-klubest) széndioxid-kibocsátását. Ennek ismeretében elhatározhatjuk, hogy az okozott kárt „megtérítjük" a természetnek: az adott összeggel valamilyen környezetvédő célt támogathatunk.

 

2. Érdemes csatlakozni a Követ egyesület „Ablakon bedobott pénz" programjához, ami azokat a megoldásokat keresi, ahol a környezetkímélés egyúttal költségmegtakarítással is jár (tipikusan ilyen az energiatakarékosság).

 

3. Érdemes végiggondolni, hogy a vállalkozásunknak milyen lehetőségei vannak az egyre erősödő „zöld iparágak" piacán, amelyek a környezetvédelemhez kapcsolódó igényeket elégítik ki.

 

4. Érdemes tudatosan felkészülni az olajválságra: át kell gondolnunk, hogy hogyan fog működni a cégünk, ha nem áll rendelkezésünkre ez az energiahordozó a jelenlegi mennyiségben, illetve a jelenlegi áron. Érdemes ezt a működési modellt minél előbb bevezetni.

 

5. Érdemes lehet adott esetben több cégnek összefognia, hogy a fentiek tekintetében közösen – s így hatékonyabban – keressék a megoldásokat.

 

Azt pedig már az előadást követő beszélgetésen, a személyes életstratégiák kapcsán vetette fel Antal Z. László, hogy érdemes lehet vidéken házat vásárolni, ahol a kis energiaigényű életvitel és az élelmiszerellátás is egyszerűbben megoldható.

 

B.G. 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem