Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – III.

2014. 10. 31.

A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom.

 

I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>

 

A 2-es számú reziliencia-faktor a reális optimizmus és alapvető bizalom. Azok az emberek, akik optimista életszemlélettel rendelkeznek, sokkal gyorsabban regenerálódnak egy nagy igénybevétel vagy egy erős stresszhelyzet után. Optimizmus ebben az értelemben gyakran a pozitív hozzáállás következménye: „a dolgok jól fognak alakulni, eső után jön napfény!" stb. Az optimizmus a pozitív rácsodálkozás következménye is. A rácsodálkozás olyan hozzáállás, amely révén pozitívan meglepődünk az élet kis dolgain azok (újra) felfedezése közben. A gyerekek sokkal jobbak ebben, mint mi! Gyakran úgy tűnik, mi „kitanultunk" ebből, ahogy felnőttünk.

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – III.

 

Én nem vagyok olyan, aki minden alkalommal csodálatba esek, főleg azért nem, mert sokszor azt érzem, hogy én is, mint sokan mások, csak futok az egész életen át (mindig valahol ott kell lennem időben, mindig sok dolog jár egyszerre a fejemben, mindig azt érzem, hogy egy adott időben felelős vagyok egy csomó dologért). De pontosan ezért kell folyamatosan tanulnom azt, hogy körülnézzek magam körül, hogy élvezzem a kis dolgokat, hogy képes legyek rácsodálkozni dolgokra, és hogy nagyon hálás legyek mindezért!

 

A „rácsodálkozás" olyan dolog, ami tanulható! Egy mód arra, hogy fejlesszük az elménket, és hogy képesek legyünk meglátni és élvezni a kis csodákat magunk körül a mindennapi életben, a hála gyakorlása.

 

Következzen most egy kis gyakorlat, amivel mindezt elkezdhetjük!


1. Írjuk le 10 olyan embernek a nevét, akiknek hálásak vagyunk azért, mert az életünk részei, és mindegyikük esetén 10 olyan dolgot soroljunk fel, amit igazán értékelünk velük kapcsolatban.


2. Ezután válasszunk ki 3 főt ebből a 10-ből, akiknek „köszönőlevelet" írunk. Csak írjunk le három dolgot, amit igazán értékelünk velük kapcsolatban, és amiért hálásak vagyunk. És természetesen adjuk is át nekik a „köszönőlevelet"! Ily módon őket is segítjük a saját rezilienciaszintjük emelésében, azáltal, hogy egy igazi pozitív impulzust adunk a napjuknak.


3. Készítsünk egy listát 5 dologról a szakmánkat illetően, amelyért hálásak vagyunk. Számomra (például), ezek lehetnének: lehetőség, hogy folyamatosan megismerhetek igazán érdekes és nagyszerű embereket; munka egy olyan csapatban, ahol együtt dolgozhatok nagyon profi szakemberekkel, akik egyúttal jó barátaim is; az emberek támogatása; felfedezhetek és kipróbálhatok új dolgokat; és így tovább.

 

Olyan sok dolgot magától értetődőnek veszünk, hogy nem vagyunk képesek felismerni a kis ajándékok végeláthatatlan sorát, amit kapunk minden egyes napon! És pontosan akkor, amikor a dolgok úgy tűnnek, hogy nagyon könnyen, erőfeszítés nélkül is mennek, fontos, hogy kialakuljon a hála és a csodálat. Így a káosz, a bánat és a kétségbeesés idején rendelkezünk majd azzal a többletrezilienciával, amelyre támaszkodhatunk.

 

Összefoglalva:


• Optimizmus és alapvető bizalom növekszik, ha rá tudunk csodálkozni a mindennapi csodákra és ajándékokra.


• A hála olyan dolog, amit meg lehet tanulni. Ez az, amit gyakorolni kell ahhoz, hogy állandó szokássá tudjuk fejleszteni.


• Az optimista és hálás emberek meglátják a körülöttük lévő minden szépség valóságát, ami erősebbé teszi őket, hogy az élet problémáinak tényével meg tudjanak birkózni.


Hamarosan jelentkezünk a harmadik témával, amely a „Megoldásközpontú gondolkodás".


Addig is szeretném figyelmébe ajánlani az xpand soron következő (őszi) reziliencia fejlesztési nyílt tréningjét, amennyiben az eddig megjelent cikkeink valamelyike felkeltette a téma iránt az érdeklődését, szeretne pontos képet kapni az aktuális reziliencia helyzetéről, illetve fejlesztené a stressz-tűrését és lelki ellenálló-képességét.

 

A jelentkezés menete, annak részletei a hivatalos meghívóban találhatók >>

 

A fenti meghívóban szereplő 25%-os „early bird" kedvezmény helyett 35%-os kedvezményt biztosítunk az ÉrMe Üzleti Hálózat és KÉRME tagjainak november 10-ig történő jelentkezés esetén!

 

Várjuk sok szeretettel!

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem