Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései

2014. 09. 15.

Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás. „Sok csodálatos élményem volt, de megtapasztaltam az összetörtséget is."

 

Mi az a reziliencia-fejlesztés? Bevezető cikkünk itt olvasható >>

 

Az első rezilienciafaktor, mely hozzájárul a reziliens életvitelhez: múlttal való megbékélés, érzelmi stabilitás. Günter Refle, filozófus és tanácsadó a következőképpen írja ezt le: „Aki nem ismeri a saját történetét és nem fogadja azt el, illetve nem teszi magáévá, nem fogja tudni igazán élvezni a jelenét és nehezen fogja tudni értelmes módon megtervezni a jövőjét". Aki megreked a múltjában a megoldatlan negatív tapasztalatok miatt, annak nem lesz elég energiája ahhoz, hogy felépítsen egy olyan egészséges életvitelt, mely reziliens és érzelmileg stabil.

 

A reziliencia-fejlesztés lépései

 

Természetesen nem azt mondom, hogy az legyen a célunk, hogy mindent „megoldjunk" a múltunkban, vagy hogy legyünk képesek ezzel teljes egészében megbékülni és mindent magunk mögött hagyni. Mindannyian emberi lények vagyunk, és szembesülni fogunk egyéni határainkkal ebben a kérdéskörben.

 

A múlttal való megbékélés ezzel az elfogadással kezdődik: „Emberi lény vagyok, az életem során nagyon sok csodálatos élményem volt, de megtapasztaltam az összetörtséget is." Mindenkinek foglalkoznia kell egy bizonyos mértékű személyes összetörtséggel. A kérdés az: van-e bátorságom ahhoz, hogy szembenézzek az összetörtségemmel, és hogy azt mondjam: ez az én személyes összetörtségem, ez része a saját énemnek. És a keresztény hátteremből kiindulva hajlandó vagyok egy lépést tenni előre. Vállalom a felelősséget, ahol csak lehet, és megbocsátok magamnak. Ezen felül megbocsátok másoknak, akik ezt az összetörtséget okozták az életemben!

A múlttal való megbékélés nemcsak az „összetörtséggel való foglalkozást" jelenti, hanem éppen ugyanennyire szól a múltbeli sikerek, valamint a csodálatos egyéni történetek és élmények újra felfedezéséről is. A következő gyakorlat nagyszerű mód arra, hogy felidézzük múltunkat mind a két aspektusból (összetörtség és sikerek), és egy egészséges élet építőelemeit előhívjuk:


1. Osszuk el a múltunkat 4 egyenlő nagyságú részre.


2. Minden egyes időszakra írjunk le legalább 2 sikertörténetet (azaz a végén összesen 8 sikertörténetnek kell a papíron szerepelnie).


3. Minden egyes történet mögött különböző készségek húzódnak, melyeket használtunk, írjuk le ezeket és válasszuk ki (húzzuk alá) az 5-7 leggyakrabban használt készséget. Ezek kétségkívül olyan készségek, melyek nagyon jól illenek hozzánk, és amelyek folyamatosan fel-felbukkantak a személyes történetünk során.


4. Ezt követően írjunk le 1 személyes krízist minden egyes periódushoz. Gondoljunk arra, hogyan futottak a dolgok zátonyra, és arra, hogyan tudtuk az összetörtséget elviselni.


5. Most próbáljuk meg ezt a 4 történetet átfordítani tanulságokká: mit tanultunk belőlük? Hiszen nagyon gyakran csak jóval később tanuljuk meg a leckét az utunk során. Végül foglaljuk össze ezeket a tanulságokat 5-7 (számunkra) fontos életlecke formájában.

 

Ez az 5 kis gyakorlat az első lépés. A második lépés az, hogy ezt az eredményt osszuk meg egy megbízható baráttal. Azáltal, hogy beszélünk róla, sok minden tisztábbá/reálisabbá válik. Majd kérjünk tőle általános visszajelzést. A harmadik lépés az, hogy alkalmazzuk az 5-7 készséget minél gyakrabban a mindennapi életünk során. Ez több energiát fog adni és képessé tesz a reziliencia és érzelmi stabilitás növelésére. Az 5-7 életlecke tekintetében próbáljuk megérteni, hogyan tudnak azok közelebb vinni egy olyan élethez, amelyet olyan értékek jellemeznek, melyek fontosak számunkra. Ez jelentheti azt is, hogy meg kell bocsátanunk magunknak és másoknak a mostani élethelyzetünkben és a múltunkban.

 

Hamarosan jelentkezünk a második témával: „Reális optimizmus és alapvető bizalom".

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem